Одного разу, коли я був на семінарі Smart Success від Chalene Johnson, був один спікер, який розповів 9 порад, які вам треба знати, про свої і сімейні фінанси. З усіма ними я погоджуюся, тож ділюся з вами. До речі, це також дуже вдало підсумовані поради з книжок професіоналів, які тільки вчать про особисті фінанси.
Порада №1 – Порахуйте свої витрати
Це була перша проблема мого бізнесу. Питання було про те, скільки коштує відремонтувати будинок. І як я це рахував? Усе за великими ремонтами: покласти підлогу, перемонтувати стіну, закинути електрику – а все маленьке я опускав. Потім виявилося, що все те маленьке додалося і дуже хорошу суму. Але це я зміг зрозуміти тільки тоді, коли було вже все записано і підраховано.
Щодо особистого було те ж саме. Ось ми приблизно витрачаємо $500 в місяць на їжу, $200 на рахунки і так далі. Але в листопаді минулого року постало таке питання: чи так це насправді? Тож ми почали записувати всі витрати, щоб точно знати скільки ми витрачаємо на яку категорію.
Ось список категорій, який вам допоможе. Просто записуйте всі витрати, щоб помісячно знати, скільки ви витрачаєте. Деякі з категорій можуть вам не підходити, тож виберіть ті, які важливі саме вам.
Благодійність
- Загальна благодійність
- Конкретні потреби (наприклад, створення свого благодійного фонду)
Їжа
- Покупки
- Ресторани
- Корм для тварин
Житло
- Кредит
- Оренда
- Податки на нерухомість
- Ремонт
Комунальні послуги
- Електрика
- Вода
- Опалення
- Телефон
- Кабельне телебачення
- Інтернет
Одяг
- Дитячий одяг
- Дорослий одяг
Транспорт
- Бензин
- Шини
- Технічне обслуговування
- Вартість паркування
- Ремонт
- Заміна автомобіля
Медичні витрати
- Первинна медична допомога
- Догляд за зубами
- Спеціалізований догляд (наприклад, окуліст)
- Лікарські препарати
- Медичні прилади
Страхування
- Медична страховка
- Страхування домовласника
- Страхування орендаря
- Автострахування
- Страхування життя
- Страхування з інвалідності
- Захист конфіденційних даних
Предмети домашнього вжитку
- Туалет
- Пральний порошок
- Засіб для миття посуду
- Мийні засоби
- Інструменти
Особисте
- Спортзал
- Перукарня
- Послуги салону
- Косметика
- Няня
- Аліменти
- Передплати
Виплата боргів
- Кредити
- Кредитні картки
- Персональний кредит
- Позика студента
Вихід на пенсію
- Фінансове планування
- Інвестування
Освіта
- Фінансова освіта
- Коледж для дитини
- Ваш коледж
- Школа
- Книги
- Конференції
Збереження
- Фонди
- Подарунки
- День народження
- Весілля
- Різдво
- Особливий випадок
Веселощі
- Розваги
- Ігри
- Відпустка
- Підписки – такі, як Netflix.
Порада №2 – запишіть кредити
Перерахуйте і запишіть всі кредити, які у вас є: чи то з банків, чи то від знайомих. Запишіть, який баланс, помісячна плата і відсоток. Це вам дасть хорошу картину щодо того, де ви зараз стоїте, тобто який у вас всього борг.
Порада №3 – Emergency pillow
Ми вже писали на Immigrant porada про emergency pillow, але на цьому семінарі від спікера я почув дуже цікаву річ, про яку я не знав. Він рекомендує мати emergency pillow на 1 чи 6 місяців. Тобто якщо ви віддаєте борги і вони поки не сплачені, він рекомендує мати подушку на 1 місяць, а коли сплатите борги, назбирайте відразу на 6 місяців.
Чому так? Це не розумно мати, скажімо, emergency pillow більш ніж на 1 місяць і при цьому мати борги. Через те що відсоток на борги в будь-якому випадку більший. А також ви не можете мати нікого emergency pillow і просто сплачувати борги, бо якщо щось непередбачуване станеться, то вам треба бути готовими.
І ще одне. Гроші на emergency pillow мають бути liquid. Це означає, що ви можете їх мати за лічені хвилини чи години. Тобто ви не можете позичати ці гроші друзям чи класти на ощадні рахунки.
Порада №4 – Need vs Want
Коли перші ipadи були в тренді, я дуже хотів собі такий купити. Пам’ятаю, ще троюрідний брат з Одеси (до речі, мій двійник за ім’ям, прізвищем і по-батькові 🙂 ) замовив собі через мене ipad. Я коли дивився на ipad, він мене чарував і казав мені: «Купи мене, купи». І чесно, не знаю, яка сила мене від того стримала. А стримало мене питання: «Для чого він мені?» Тобто: що я з ним буду робити? І до сих пір у мене його немає, але на вигляд мені він досі подобається.
Тож питання до вас: та річ, яку ви хочете купити і витратити на неї гроші чи інвестувати незначну суму грошей, – вам потрібна чи ви її просто хочете? І наступне питання: чи у вас є на неї кошти? Багато людей купляють все в кредит і відмовляють собі, бо самі собі кажуть: «Я тяжко працюю і заслужив/заслужила». Не буду сперечатись, може, так, але варто залазити для цього в бори?!? Тому завжди питайте себе: потрібно це мені чи я цього просто хочу?
Порада #5 – Захистіть свої рахунки
В Америці все онлайн і діставши доступ до вашої електронної адреси, хакер може зламати будь-який акаунт, який у вас є, починаючи з соціальних мереж і закінчуючи рахунком пенсійного фонду. Спікер розказував, що найкраще захистити себе можна, якщо користуватися сервісами, які захищають ваші паролі, такі як onepassword I lastpass.
До речі, я користуюся lastpass вже близько 6 місяців і дуже задоволений сервісом. Маю один пароль, щоб зайти в систему, а в системі автоматично збережені всі паролі на акаунти і мені їх не потрібно всі пам’ятати. Також можна не боятися за нові паролі, у цій програмі щоразу виробляються для вас нові, щоб захистити вас від хакерів. Але я в цьому не експерт, тож просто заходьте на ці сайти і читайте самі.
Порада №6 – Виберіть день для перевірки фінансів
Один раз в місяць сідаєте зі своїм партнером або самі і переглядаєте всі витрати i доходи та порівнюєте з попереднім місяцем. А також коли ви зробите це перший місяць, далі це буде для вас як бюджет. Що таке бюджет, читайте тут. Коротко кажучи, це список категорій і сум грошей біля кожної категорії, скільки ви плануєте витратити в місяць, а те, що витратили, це вже ваш чинний баланс. Кожного місяця звіряйте цифри і дивіться, чи ваші витрати спрямовані у правильне русло.
Порада №7 – Розумне інвестування
Після того, як ви сплатите борги і назбираєте emergency pillow близько на 6 місяців чи на скільки ви собі запланували, почніть інвестувати від 5 до 15% вашого заробітку. Чи то на пенсійні фонди, чи на навчання, чи ще на якісь речі.
На жаль, щодо інвестицій багато не можу розказати, оскільки я не компетентний про це говорити і володію мінімальною інформацією. Хоча в книжці I will teach you to be rich я прочитав, що life funds – найкращі для пенсійних фондів і найголовніше, це додавати туди гроші автоматично для compounding effect.
Порада №8 – Зберігайте на тому, що ви вже платите
Признаюся, я не дуже зрозумів цю частину, але йшлося про те, що якщо ви вже сплатили борги і у вас є гроші, тоді за сервіси, які ви платите, намагайтеся платити за цілий рік, якщо так дешевше. Наприклад, ви підписні на якийсь сервіс, який коштує $10 в місяць, а в рік $100. Тобто ви економите $20 (година або дві роботи для когось).
Порада №9 – фінансовий консультант
Оскільки ми не експерти з інвестицій, хіба що ви вчилися на це, рекомендують найняти фінансового консультанта. Є багато інформації про те, як його вибрати. Оскільки я ніколи цього не робив, то не хочу писати просто так. Але на семінарі спікер порекомендував знайти двох незалежних радників з різних компаній і які не знайомі одне з одним, але знають про існування одне одного. І гроші на інвестиції давайте через того, хто покажу кращі результати.
Ось такі 9 порад.
У цій статті деякі посилання є партнерськими. Читайте більше про це тут.
Знайшли для себе щось цікаве? Порекомендуйте цю статтю також вашим друзям та знайомим, поширивши посилання в соціальних мережах. Також підпишіться на нашу тижневу он-лайн розсилку тут, щоб бути в курсі всіх оновлень сайту. Якщо у вас є питання або додаткова інформація, поділіться нею в коментарях нижче.