Приєднуйтеся до нашої групи у Facebook

Адаптація в США як передумова успішного життя + тест для іммігрантів

0

Питання еміграції та адаптації українців на американській землі є ключовим моментом їхньої успішної інтеграції в новітні умови проживання. У сьогоденні особливо гостро ставиться проблема адаптації особистості до швидкоплинних умов середовища, у яких людині потрібно швидко підлаштовуватися під вимоги життя.

Які проблеми виникають в українців, які емігрують до США?

Складнощі адаптації новоприбулих українців є різними серед яких:

  • високі очікування та нездатність до самореалізації
  • невміння запропонувати свої професійні знання та вміння,
  • мовний бар’єр,
  • швидкість реакцій на зміну середовища (прийняття побуту іншої країни),
  • відчуття меншовартості тощо.

Потрапляючи до іншої країни із подібними установками, людина приречена на невдачу, адже вона спрямована не на перемогу, а на уникнення розчарування. Намагаючись обходити проблеми, тікаючи від непізнаного в іншій країні, людина відчуває втрату цінностей минулого життя, емоційну нестійкість, непевність у сьогоденні та майбутньому, замкненість у колі спілкування, обмеження контактів із представниками американської спільноти тощо.

Що таке психологічна адаптація і дезадаптація?

Психологічна адаптація передбачає пристосування людини до наявних суспільстві вимог та критеріїв оцінок через засвоєння норм і цінностей конкретної спільноти.

Визначають такі види дезадаптації:

  • психологічна – неспроможність пристосуватися до якої-небудь життєвої ситуації (хвороби, смерті близьких, утрати соціального статусу), наслідками чого є хвороби, неврози, девіантна поведінка
  • соціально-психологічна – нездатність психіки прийняти умови, що змінилася.

Отже, нашою метою є допомога людині в уникненні дезадаптації та її спрямованість до швидкої інтеграції у нове дня неї суспільство.



Зокрема у теперішніх українських реаліях спостерігаються депресивні тенденції, що не можуть не відбитися на людях які співпереживають власному народові. Зрозуміло, що оскільки іммігранти мають рідних і близьких на українській землі, з’являється відчуття тривоги, бажання допомогти та підтримати. Тому у багатьох українців, що нещодавно прибули до США спостерігається низка дезадаптивних проявів, як-от:

  • схильність до негативного прогнозу, що знижує рівень самоприйняття і прийняття інших людей (у мене нічого не вийде як і у багатьох інших);
  • недооцінювання власних можливостей і низький рівень самоприйняття (я не подобаюся собі, тому, що багато чого не зможу зробити;
  • соціальна недовіра, яка виражається в соціальній ізоляції (нема на кого покластися, мало хто зможе допомогти);
  • знижене відчуття емоційної комфортності, прогнозуючи ланцюг всіляких несприятливих подій, які можуть трапитися в іншій країні.

Численні дослідження у галузі психології вказують, що дезадаптація емігрантів може мати такі наслідки:

  • «культурна дисфункція» (неприйняття культурних новацій іншої культури);
  • «Культурний шок» (сприйняття іншої культури як кращої за власну);
  • «Рабство» (схильність підкорятися авторитету іншої людини) тощо.

Усе це, може виявляється у запереченні емігрантом рівності «культурних світів», розділення світу на добрих людей та ворогів, стереотипізації та відчуженні іншої культури як такої або повне злиття з нею до втрати самототожності.

Невдала адаптація в еміграції, також може виражатися у:

  • нездатності долати людиною складні обставини життя, переживати стрес,
  • труднощах розуміння людиною інтересів оточення, їхніх потреб,
  • неприйнятті індивідуальності іншої людини,
  • відсутності гуманного ставлення до оточення,
  • нездатності брати на себе відповідальність,
  • відчутті психологічної слабкості, незахищеності (бездіяльність, відчуття внутрішньої дисгармонії, безпорадності, пасивність, апатія, тривожність, агресивність депресивність),
  • підвищеній емоційності,
  • залежності від емоцій оточення
  • схильності до реакцій уподібнення.

Складним проявом дезадаптації є закритість до нового досвіду, невміння спрямовувати енергію в суспільно корисні справи, відчуття дискомфорту в ситуаціях спілкування, схильність до дискредитації інших, ущемлення інтересів партнера тощо.

Відчуття меншовартості, безперспективності життя та водночас агресії та ненависті, яке проявляється через невдоволення собою, відчуття себе невдахою, безпорадність, прагнення повернення до минулого життя, яке втрачене, острах осуду тощо. Так, усе це загострює внутрішню суперечність, породжуючи сумніви, агресивність, безперспективність життя, схильність до алкоголізму та суїцидальних проявів. Фактично людина не спроможна продуктивно діяти, реалізувати свій внутрішній потенціал, задовольняти свої соціальні потреби, вступати в активне спілкування, переживати стан внутрішнього комфорту і добробуту без виражених конфліктів.

Тест на рівень адаптації

До вашої уваги подаю тест на виявлення рівня вашої адаптації. За школою від 1 до 10 (де 1 найнижчий показник 10 найвищий) оцініть ваш психофізіологічний стан. Якщо загальна сума балів досягає 200, вам потрібно звернутися за допомогою психолога.

Тестові запитання

  1. Як часто у вас буває безсоння та головні болі?
  2. Як часто буває відчуття, що люди навколо недоброзичливі до вас?
  3. Зміна настою без причин на те?
  4. Різке відчуття тривоги та страху?
  5. Постійне відчуття розчарованості життям?
  6. Як часто з’являється відчуття неправильного життєвого вибору?
  7. Відчуття, що ви гірші за інших?
  8. Постійне відчуття себе невдахою, некомпетентним в елементарних речах?
  9. Як часто з’являється бажання плакати?
  10. Чи є відчуття каменя на серці?
  11. Постійне відчуття втоми навіть без явної на те причини?
  12. Постійна невпевненість у собі?
  13. Відчуття провини перед близькими та оточенням?
  14. Складнощі у спілкуванні з людьми навколо, конфліктність?
  15. Постійне відчуття, що щось трапиться погане?
  16. Чи спостерігається тремтіння у тілі, прискорене серцебиття?
  17. Байдужість до всього?
  18. Роздратованість, агресивність?
  19. Як часто виникає думка, що в усіх незгодах винні тільки ви?
  20. Чи з’являються думки про те, що жити непотрібно?

Отже, визначивши власний рівень адаптації, а з тим і психічний стан, ви можете зрозуміти, що ви можете досягти у іншій країні щастя й успіху. Іноді на заваді цьому стоїть психіка людини, її минулі переживання, виховання та очікування від інших.



Стереотипи та страх спробувати себе в іншій діяльності, відчуття меншовартості та небажання проявити себе у соціально активній активності блокує наявний потенціал. Психологічна робота та робота над собою сприятиме швидкій адаптації на американській землі.

Ця стаття має інформаційний характер, якщо виникають запитання пишіть на адресу: ikalachnik@ukr.net.

Знайшли для себе щось цікаве? Порекомендуйте цю статтю також вашим друзям та знайомим, поширивши посилання в соціальних мережах. Також підпишіться на нашу тижневу он-лайн розсилку тут, щоб бути в курсі всіх оновлень сайту. Якщо у вас є запитання або додаткова інформація, поділіться нею в коментарях нижче.

Про автора

Avatar

Психолог, Ph.D, волонтер громадської організації «Україна і українці закордоння» (NewYork, NY). Якщо виникають запитання, пишіть на її адресу: ikalachnik@ukr.net.