Яка вона, американська школа?

0

Американська школа – це найкраще, що трапилось з моєю родиною після переїзду до Штатів. Вона настільки чудова, що бракує слів. Але це я можу сказати зараз, після року життя у штаті Вірджинія.

Рік тому, коли ми тільки пакували валізи, саме питання, пов’язані зі шкільною освітою, змушували мене нервувати більш за інші. Наскільки обґрунтовані чутки, що американська шкільна програма слабша за нашу? Як відбуватиметься процес інтеграції дитини у англомовне суспільство? Питань було більше, ніж відповідей.

Американська шкільна програма виявилась напрочуд ефективною та добре пристосованою до фізіологічних особистостей дитини. Не моєї дитини, а дитини взагалі. Вчителі не соромляться застосовувати усе, що може зацікавити – фільми, книги, експерименти.

У п’ятому класі учні вирощували у школі курчат. На мій погляд це неймовірно. Діти приймали участь у процесі з самого початку, клали яйця у інкубатор, кожного дня дивились на яскраве світло крізь шкарлупу – перевіряли, чи пташеня розвивається. Процес «народження» транслювався на екрани у класах. Новонародженим вигадували імена. Деякий час пташенят тримали у школі, де під наглядом вчителів усі могли їх мацати та пестити. Можете уявити, як діти бігли в школу зранку і як не хотіли лишати її після уроків.

img_20160427_144209298

Маючи досвід української школи, маю зізнатися – я відчула чисто фізичне полегшення. У нас з чоловіком, як батьків, ніби гора з плеч впала, коли ми зрозуміли, що дитина не потребує допомоги з домашніми завданнями. Так, українська дитина, що навчається англійською мовою, розуміє та запам’ятовує під час уроку майже усе і не має потреби щось зубрити чи розбирати вдома.

Це не означає, що ми не маємо приймати участі у шкільному житті, навіть навпаки – школа тут у першу чергу осередок соціального життя, де увесь час щось відбувається: свята, конкурси, позакласні зайняття, бінго-вечори. У спортивному залі демонструють фільми, а глядачі – учні та батьки – лежать на матах, загорнені у пледи. Як і інші батьки, ми допомагаємо з творчими проектами.

Але ключове слово тут “допомагаємо” а не “робимо замість дітей”. Коли учню завдають у школі, наприклад, зробити презентацію, це зазвичай остання фаза довгої серії уроків, де діти вчаться шукати потрібну інформацію у книгах та Інтернеті, вівчають певну тему, знаходять ілюстрації і усе це без нагляду батьків.Щодо складності програми, напишу тільки, що після п’ятого класу кожен учень має власний розклад і власне академічне навантаження. Пам’ятаєте, як у Хогвардсі: якщо ти Герміона Грейнджер, то й вимоги відповідні. Ті, у кого з математикою усе гаразд, вивчають 6 та 7 класи математики за один рік. Так само з іншими предметами – якщо учень знається на чомусь, йому запропонують «продвинутий» курс.

До того ж, оцінки приватні, батьки дізнаються про них через освітній сайт. Самі вчителя навіть гадки не мають, які успіхи в учня з інших предметів, математик не поставить дитині трійку, бо в дитини репутація «трієшника».

Стосовно мови усе теж набагато краще, ніж здавалося. Звичайно, вчителі не говорять українською, тому чим краще ваша дитина знає англійську, тим легше їй буде на початку. Але навіть якщо дитина не знає жодного англійського слова, вона не пропаде. Америка – це країна мігрантів. Ні, не так. Це дитиноцентрична країна мігрантів, тобто країна, де усе крутиться навколо дітей, незважаючи на їх расу чи мову. Нульовий рівень англійської тут не дивина і не проблема ні для школи, ні для вчителів. Будь-кого будуть вчити та інтегрувати у суспільство.

У багатьох школах є так звані ESL-вчителі (від English as Second Language), які займаються з дітьми у групах чи приватно. Наявність цього вчителя залежить від школи, її директора, фінансування, тощо. Обираючи школу з хорошим рейтингом (нижче я напишу як це зробити) ви скоріш за все отримаєте допомогу дитині і з вивчанням англійської.

Як організована американська шкільна освіта?

Дитячого садка у звичному нам розумінні у Америці немає. Що саме робитиме дитина до школи – проблема батьків. Є приватні дитсадки з власними програмами, їх називають Preschool. Ті, що розташовані поруч з моїм помешканням, працюють неповний день: дітей залишають лише на 3 години. Якщо мама працює, для догляду за дитиною наймають няню.

Школа тут не одна, а аж три. Вони повністю безкоштовні для батьків за винятком якихось позакласних екскурсій, які відвідуються виключно за власним бажанням. До першого класу йдуть у шість років, це так звана Elementary School (молодша школа в Америці). З 6-го або 7-го класу (залежно від місцевості) діти переходять до Middle School (це так звана середня школа). 9-12 класи – це вже High School (американська вища школа, яка ніяк не стосується вищої освіти у звичному нам розумінні). Зазвичай це три повністю різні будинки, до яких студенти дістаються одним з трьох способів: самостійно (пішки або на велосипеді), шкільним автобусом або за допомогою батьків, які зранку привозять дитину до школи а після уроків забирають.

шкільний автобус США

Є, правда, ще така чудова річ як Kindergarten – нульовий клас для п’ятирічних дітей у приміщенні Elementary School. Не знаю, до якої частини американської освіти його зарахувати. У моєму місті попасти до нього складно, бо кількість місць набагато менша за кількість охочих, тому їх розігрують за допомогою лотереї.

Як дізнатися, яка школа хороша?

Це дуже просто. Кожна школа має рівень від 1 до 10. Взагалі-то він відображає рівень підготовки учнів за результатами іспитів, але не менш чудово ілюструє рівень викладачів та школу взагалі. Школи з рівнем 8-10 вважаються дуже хорошими.

Оскільки зазвичай потрапити до школи може тільки дитина, що мешкає у так званій «зоні відвідування школи» (місцевості, що адміністративно закріплена за школою), рівень школи є важливим фактором, що впливає на вартість нерухомості. Придбати або зняти в оренду нерухомість у зоні відвідування хорошої школи завжди дорожче (інколи у півтори рази), ніж у зоні відвідування поганої школи. Але воно того варте!

У великих містах є великі нюанси. Я читала, що у школах у великих містах, як Нью-Йорк Сіті, існують обмеження на кількість учнів (що зрозуміло, бо вони не гумові). За помешканням дитина може мати повне право відвідувати школу, але фізично її не приймають, бо вільних місць нема і коли з’являються, розподіляються серед охочих за допомогою лотереї.

У разі переїзду сім’ї з дітьми думають про житло відразу у тандемі зі школою, ці поняття не можна відокремлювати. Це враховують агенти з нерухомості та онлайн-портали з оренди чи покупки житла. Я користувалась www.zillow.com, він дуже зручний. Можна задавати фільтри ціни, обирати район та дивитись, до якої школи відноситься кожна квартира чи будинок, який у школи рейтинг, вебсайт, навіть національний склад учнів школи та інші подробиці.

Які документи потрібні, щоб віддати дитину до американської школи?

Щоб віддати дитину до школи, вам знадобляться документи. Я притягла цілу купу сертифікатів та грамот дитини з перекладами, але це ні на що не влинуло, може лише справило гарне враження – усі ввічливо привітали нас з тим, що дитина має таку активну життєву позицію та запевнили, що раді мати нову студентку. Гадаю, без усіх цих паперів ми б почули ті ж самі ввічливі привітання.

Американці довіряють лише власній системі оцінювання і для того, щоб помістити дитину до класу підходящого рівня, використовують тести. Це стосується і американських дітей, які тричі на рік проходять тестування з ключових предметів, два з яких «пробні» (дають інформацію вчителю яким темам приділити більше уваги), та одне справжнє, наприкінці року.

Насправді, якщо не брати до уваги основний документ дитини (паспорт чи свідоцтво про народження), школу цікавлять тільки два документи:

  1. Proof of Residency – будь-який документ, що підтверджує вашу адресу, наприклад, договір оренди).
  2. Medical Screening – медична довідка від американського лікаря.

Порівняно з українським медоглядом відвідування американського педіатра – це прогулянка парком, бо займає півгодини. Дитині міряють тиск, зріст, вагу, переносять до своєї бази записи про вакцинацію (ви маєте їх надати) та роблять ті щеплення, яких не вистачає.

Якщо ви маєте медстраховку, скоріш за все такий медогляд буде для вас безкоштовним або обійдеться дуже дешево. Без медичної страховки ціна медогляду відрізняється від закладу до закладу. Моїм знайомим він обійшовся у 200 доларів, мені озвучили ціну «починаючи від 400», тому ми зачекали тиждень, отримали картки медичного страхування і зробили усе безкоштовно. Але якщо з медстраховкою якісь проблеми, шукайте клініку, де ціна буде для вас прийнятною.

Знайшли для себе щось цікаве? Порекомендуйте цю статтю також вашим друзям та знайомим, поширивши посилання в соціальних мережах. Також підпишіться на нашу тижневу он-лайн розсилку тут, щоб бути в курсі всіх оновлень сайту. Якщо у вас є запитання або додаткова інформація, поділіться нею в коментарях нижче.

Про автора

Avatar

Веб-дизайнер, волонтер та великий шанувальник американської шкільної освіти. Живу у штаті Вірджинія, ділюсь досвідом про життя в Америці та школи у блозі http://alice-one.livejournal.com/