10 помилок, які ми робимо, коли створюємо цілі на наступний рік

2

Щороку в перший тиждень грудня я сідаю й перевіряю, чого досягнув за цей рік і що планую на наступний. Це стандартна процедура, якої я дотримуюся завжди. Але завдяки всьому, чого я вчуся з книжок, подкастів, від людей, з якими зустрічаюся, і від вас, мій метод постійно вдосконалюється.

Тож цього року я хочу розповісти вам про ті помилки, які я робив, створюючи цілі на рік, і помилки, які не давали мені досягти успіху. Але це не тільки мої помилки, вони є у більшості людей, тому для вас це буде корисно.

До речі, хочу віддати належне Майклу Хаяту за те, що своїм подкастом надихнув написати цю статтю. Усі 10 помилок взяті з його програми, але пояснення вже ексклюзивно від мене. Якщо вам цікаво послухати епізод подкасту, дуже раджу це зробити. Ось посилання.

Так-от, щороку я складаю список цілей на наступний рік. Я роблю це для того, щоб у мене був план на життя. Щоб не було ситуації, у якій би я прокинувся, подивися на календар і зрозумів, що вже грудень, а я не знаходжу відповідь на запитання, як я прожив рік.

У нашому житті більше справ, ніж ми можемо виконати, і так буде завжди. Але є запитання: чи ваші справи рухають вас до мети? Цього, на жаль, ви не можете знати, доки у вас не буде цілей.

Ця вправа дуже проста: сядьте й напишіть усе, що плануєте зробити наступного року. Я кажу не про деталі, а про значні речі, як-от: купівля житла, машини, заощадження 10,000$, схуднення на 20 кг тощо. Більше про це можете прочитати у статті, яку я написав у 2014 році: А які у вас плани на цей рік? Або: як легко заробити $100. Я роблю це 3 рік поспіль, але у 2015 і 2016 роках припускався помилок, які мене збивали з дороги, тож хочу перелічити їх тут.

Помилка #1 – Фокусування на одній сфері свого життя

Як ви розумієте, у нас є кілька сфер життя. Наприклад, сім’я, хобі, кар’єра, фінанси, здоров’я тощо. Більшість із них є стандартною для всіх, але деякі особисті й персоналізовані. От, наприклад, у мене є сфера життя, яку я називаю Immigrant Porada followers. Це люди, які підтримують Immigrant Porada. Тобто якщо ви читаєте цю статтю, то ви є частиною мого життя і коли я планую наступний рік, то думаю про те, які найкраще допомогти в різних сферах життя в Америці.

Загалом, коли я створював мету в житті, у мене все крутилося навколо грошей і бізнесу. Тобто, 10 цілей з 10 на рік у мене стосувалися бізнесу й грошей: мати скількись грошей, досягнути певного рівня в бізнесі тощо. Але проблема в тому, що коли ви на 100% концентруєтеся на чомусь одному, то приділяєте 0% уваги іншим важливим аспектам: сім’ї, друзям, здоров’ю тощо. Тож помилка #1 – це те, що я зосереджувався лише на одній сфері життя, і цілі згруповував тільки навколо неї. І перше, що я зробив 12/6/16, – запланував наступний рік з виправленими цілями і розподілив їх між найважливішими сферами життя.

Помилка #2 – Забагато цілей на рік

На 2016 рік я створив десь приблизно 9-10 цілей, але вже у січні чи лютому подумав, що цього замало, і додав ще 6. Я “doer”, тобто людина, яка мало чого боїться і працює до посиніння, щоб щось зробити. І коли я перебуваю в зоні комфорту, відчуваю себе винним. Але це одна з помилок, які я зробив. Тож я додав більше цілей і, як наслідок, багатьох з них не досягнув цього року. Майкл Хаят каже, що варто мати 7-10 цілей на рік, а найкраще – одну або дві цілі на квартал, тобто на 90 днів. І, повірте, є багато програм, які допоможуть вам досягти будь-якої мети за цей час.

Я трішки виправився і цього року поставив собі ліміт до 10 цілей, хоча їх було 14. Я змусив себе відкинути 4, щоб сфокусуватися й досягти 10, якими б нереальними вони не були. Втім, чесно, я читаю їх, і мені самому страшно. Але вірю, що у грудні 2017 року розповім вам детально, як я з ними впорався 🙂

Помилка #3 – Не записувати свої цілі

Ще перед 2014 роком я мав цілі на рік, але всі вони були в моїй голові. У мене ніколи не було фізичної копії чи документу на комп’ютері, де було б написано «ціль 1», «ціль 2», «ціль 3» тощо. Я, до речі, часто це чув від людей. Я запитую, чи записані у них їхні цілі, а вони кажуть: «Ні, все у мене в голові». Так, ми нереально круті, і в нас безлімітні можливості, але, на жаль, усе запам’ятати не можна. Та й навіщо перевантажувати свій мозок? Клаптик паперу й ручка є в кожного. Тож запишіть свої цілі на рік і носіть їх в гаманці чи тримайте біля дзеркала у ванні або біля комп’ютера.

Одне цікаве дослідження було проведене Гейлом Метьюсом в Домініканському університеті. Було доведено: якщо ви запишете свої цілі на папір, у вас на 42% більше шансів досягти їх, ніж у людей, які цього не зробили.

Я переконався у цьому в 2015 році. Я склав план на 2015 рік у грудні 2014. І записав усе в блокноті. Цілий рік я не повертався до того запису, хіба що 1 чи 2 рази. У грудні 2015 року, коли я переглядав, чого досяг, то побачив, що виконав 50% із запланованого. Якась «магія» 🙂

Помилка #4 i 5 –  Не  робити ціль специфічною та вимірюваною

Якщо вас попросять піти в магазин і зробити закупи, чи зможете ви це зробити? Звичайно, ні. Чому? А що саме купити? Так само і з цілями. Якщо написати ціль «почати бігати» – це не специфікація. «Заробити гроші» – теж не специфікація. Тож я поєднав ці дві помилки, адже вони йдуть паралельно. Вам потрібно мати специфічну ціль, яку ви можете виміряти. Наприклад, заробляти вдвічі більше грошей. Якщо зараз ваша зарплатня 50,000 на рік, то ви маєте заробляти 100,000. Це і є специфікована ціль, яку можна виміряти.

Помилка #6 – Не визначати дату виконання цілей

У кожної цілі має бути дата виконання. Мільстон Еркінсон каже:

«Ціль без дати є просто мрією».

І також у кожної цілі не повинна бути дата виконання 31 грудня. Бо ви подивитеся 1 грудня у свої цілі і скажете: «Йо-ма-йо, мені за місяць треба це зробити?». Ви “сачкували” ці 11 місяців, і тепер опам’яталися. Тож визначайте собі дати на виконання цілей у кожному кварталі, щоразу по 1-2 цілі.

Помилка #7 i #8 – Створювати цілі в зоні комфорту та цілі, які не приваблюють

Якщо зараз ви заробляєте 50,000 на рік, і ваша ціль на наступний рік – заробляти на 3% більше, це недостатньо велика мета. По-перше, у вас навіть не буде бажання її досягти. На 3% більше за рік – це на $28 за тиждень, і якщо ви працюєте погодинно, це на $0.7 більше за годину. Вибачте, але це не ціль.

Чесно кажучи, у мене ніколи не було цієї проблеми. Навпаки, всі мої цілі занадто глобальні. Але деякі з цілей не були для мене привабливими. Ваші цілі мають бути поза зоною вашого комфорту і такими бажаними, що ви стрибатимете на радощах на вулиці, якщо її досягнете. Ці цілі мають бути настільки бажаними, щоб ви не могли дочекатися ранку, аби прокинутися і почати над ними працювати.

Помилка #9 – Не визначати наступний крок

Створення цілей – цікава процедура, принаймні для мене. Але моя проблема у 2015 році була така: я закинув список і не робив нічого, щоб досягти цілі. А потрібно визначати наступний крок. В Америці це називають reverse engineering. Ви берете ціль і від її здобуття крокуєте назад до найреальнішого кроку, який можете виконати вже завтра. От, наприклад, скинути 20 кг ваги – це головна мета. А першим кроком може бути пошук і замовлення книжки про здоровий спосіб харчування або купівля абонементу в спортзал поруч і пошук персонального тренера.

Помилка #10 – Ваші цілі у вас не перед очима

Знову повертаюся до свого прикладу у 2015 році. Я склав список і просто забув про нього. А потрібно перевіряти його щонайменше раз на день, щоб знати, чи те, що ви робите сьогодні, допомагає досягти бажаного. Якщо ваша мета – схуднути на 20 кг, і ви перевіряєте цілі щодня, у вас буде більше шансів не піти в пекарню й купити тістечко, в якому мільйон калорій, а зайти у місце, де продають щось здорове.

Де найкраще тримати цей список? Усюди. На телефоні, у гаманці, біля дзеркала у ванні, біля монітора. Якщо ви екстремал, можете зробити собі татуювання і викреслювати те, що вже зроблено (жартую, цього робити не потрібно:) )

До речі, я говорив у статті, що роблю це щороку, тож якщо ви хочете прочитати попередні публікації, можете зробити це тут:

Можливо, ви знаєте про якісь додаткові помилки або, може, у вас є свої стратегії, які ви використовуєте для складання цілей. Напишіть їх нижче в коментарях, нам буде дуже цікаво послухати про це.

Знайшли для себе щось цікаве? Порекомендуйте цю статтю також вашим друзям та знайомим, поширивши посилання в соціальних мережах. Також підпишіться на нашу тижневу он-лайн розсилку тут, щоб бути в курсі всіх оновлень сайту. Якщо у вас є запитання або додаткова інформація, поділіться нею в коментарях нижче.

Про автора

Avatar

Andriy Boychuk Засновник Immigrant Porada - платформи для українських іммігрантів. Життєрадісний, чоловік прекрасної дружини і тато бомбезної донечки. #іПорада www.iporada.com