Вивчення англійської багатьох лякає. Лякало воно і мене. Але пройшов час, я уже вісім років в США, отримала кілька освіт і на своїх помилках і досвіді розробила методику вивчення англійської. Вона підходить як для самостійного вивчення, так і для занять з учителем. У серії статтей я розповім її суть та поділюсь цікавими і корисними ресурсами для самостійного вивчення.
Сьогоднішня стаття присвячена основним правилам, що зроблять навчання легшим, цікавішим і, як результат, швидшим та ефективнішим.
Отже, правила:
- Визначіться з напрямком: американська чи британська. Ніби-то одна мова, але це не зовсім так. Є багато кількість нюансів: граматика, написання слів, вжиння слів, а особливо вимова. Я на уроках люблю жартувати, що британський акцент у США може поставити у незручне становище, бо те, що звучить як “не можу” з британським акцентом, для американців є нецензурною лайкою.
В інтернеті є величезна кількість чудових сайтів та матеріалів для самостійного вивчення. Але більшість з них або міксує акценти, або дають обидва варіанти. Все це непогано для тих, у кого рівень кращий, але новачків може серйозно заплутати.
- Розглядайте мову не як ціль, а як засіб (те саме краще робити і щодо грошей ?). Це дуже важливий елемент мотивації. Скажу з власного досвіду, поки я не зрозуміла ДЛЯ ЧОГО мені англійська, я її фактично і не вчила. І тільки-но у мене зявилась ціль (поїхати в штати за коханою людиною), я миттю все підівчила і здала тести, щоб потрапити в США на навчання.
Мотиви для вивчення англійської можна умовно розділити на такі групи:
– освітні (вивчення чогось нового, цікавого, в тому числі нових культур; підвищення кваліфікації у поточній сфері);
– соціальні (нові знайомства і контакти; комфорт у новій країні, куди ви переїхали);
– бізнесові та кар’єрні (можливості розвитку бізнесу, отримання кращої роботи в новій країні);
– подорожі (у більшості країн світу знання англійської допоможе вам порозумітись з людьми та зробити подорож безпечнішою та комфортнішою).
Мотиви можуть переплітатись і доповнюватись, головне знайти те, для чого англійська саме вам.
- Згадайте про свої інтереси і шукайте відповідні матеріали. Ютуб канали, документальні фільми, улюблені серіали в оригіналі – все це може стати прекрасним інструментом для покращення вашої мови. Також обирайте спосіб і матеріали навчання в залежності від своїх мотивів:
- Любите подорожувати – вивчайте мову через перегляд ютуб каналів про подорожі.
- Хочете розвинути бізнес – читайте професійну літературу, слухайте світових експертів у вашій сфері.
- Цікавитесь спортом – дивіться спортивні канали англійською і так далі.
- В залежності від мотивів, зрозумійте наскільки глибоко вам потрібно вивчити мову. Багато застрягає на тому, що прагнуть охопити забагато. Вони лякаються, заплутуються і можуть взагалі закинути це заняття як занадто складне. Тому краще почати з бази і забути про нюанси та зайві деталі.
У дуже спрощеному варіанті є виділяю два рівні вивчення: базовий і поглиблений. Звісно є перехідні речі, але важливо сфокусуватись саме на цих двох.
Що дає базовий рівень:
- спілкування на побутові теми
- розуміння основних термінів і понять
- читання публіцистики та професійної літератури
- комунікація з іноземцями (в тому числі і по роботі)
- навчання на спеціальностях, де менше гуманітарних дисциплін
Тому, якщо вам потрібна мова лише для неформального спілкування і життя в Америці – то базовий рівень, це саме те, що вам потрібно. І досягнути його можна досить швидко, головне – це ваше бажання і час.
Поглиблений рівень:
- потрібен для отримання роботи, де треба багато писати чи давати промови (маркетинг, PR, політологія, соціологія, психологія і так далі)
- тут знадобляться і складніші конструкції і більше слів.
Приємності існування і розуміння цих рівнів:
- Мінімум мови для комфортного спілкування можна отримати досить легко і швидко.
- Цей же мінімум стане хорошою основою для поглибленого вивчення.
- Якщо на першому етапі краще все таки вчитель, який направить, то другий уже точно можна здобувати самостійно.
Задачі вчителя на першому рівні (те, що я і роблю в основному на своїх уроках):
- Пояснити базову граматику, виділивши лише основне. Ви здивуєтесь, але ми можемо легко обійтися чи не без половини граматики, яку вчили в школі. Shall, умовні речення, складні конструкції і багато інших нюансів та винятків – це в США вам може і не знадобитись. Більше того, всі ці знання можуть серйозно заважати. Чим більше у вас варіантів у голові, тим важче вам почати спілкуватись. З цього випливає наступна задача:
- Розговорити. Це в першу чергу психологічна річ, яка заключається у тому, щоб позбутись страху зробити помилку і почати думати англійською, а не перекладати. Логіка мови зовсім різна і замість того, щоб будувати в голові речення українською і панічно шукати аналог англійською, ви вчите структуру і логіку мови. По суті, на уроках ви отримуєте цеглинки і вчитеся з них складати новий для себе навик. Моя задача не зробити вас перекладачами, а показати коли і що вживати. При цьому, з правильним підходом усе буде виходити автоматично, на рівні підсвідомості 😉
- Вказати на прогалини, часті помилки і підказати ресурси та вправи як з цим працювати.
Це впринципі все, далі – ваша робота. Який би вчитель не був, без вашого бажання і вкладу в навчання результату не буде. Мене часто запитують: “Як швидко можна заговорити?” І тут однозначної відповіді немає. Все залежить від того як багато ви готові працювати. І я не про години зубріння, а про приємний і корисний час у новому мовному середовищі. Фільми, книги, нові слова і завдання. Так, спочатку складніше, але чим далі, тим цікавіше стане, перевірено. І тут важлива постійність. Спробуйте хоча би годину на день дивитись фільм чи серіал англійською без субтитрів і ви побачите як ваш акцент та розуміння людей навколо покращиться.
В наступних статтях ми поговоримо про конкретні комунікативні навики (живе спілкування, слухання, читання та письмо) і як їх розвивати.