Приєднуйтеся до нашої групи у Facebook

Як вивчити англійську мову: покрокова інструкція і корисні ресурси

0

Ми запитали в людей, які вже добре говорять англійською, як вони вивчили мову. У кожного свій шлях, свої можливості та ресурси. Сьогодні я запропоную вам свій шлях – інструкцію з вивчення англійської мови, яку ви, звісно, можете змінювати, вдосконалювати на свій лад.

Який мій досвід у вивченні і викладанні мов?

І за освітою, і за професією я – багатопрофільний філолог 🙂 Зараз я фрілансер у сфері перекладу, викладання мов і редакторської справи. 3 роки тому мій рівень IELTS був 8.0 з 9.0 (Advanced). А 1 рік тому я успішно закінчила курси для викладачів англійської мови від Кембриджського університету і здобула сертифікат CELTA.

Вивчати іноземні мови – це для мене чисто хобі, задоволення, розвага. Я присвячую цьому час, навіть без особливої потреби у мові. Я говорю також польською, французькою та іспанською.

Тож у цій статті я поєднала новітні напрацювання з методології викладання та вивчення мов з особистим практичним досвідом: як своїм, так і інших опитаних людей.

[convertkit form=4847605]

Почнімо!


Крок 1

Визначте свій навчальний тип: візуал, аудіал чи кінестетик


визначити навчальний типЩо це означає? Знову ж таки, хочу наголосити, що всі ми різні. Люди мають різні характери, звички, вподобання… Навіть мову кожен використовує по-своєму. Існують також різні «стилі навчання» або «навчальні типи». Тому коли в деяких навчальних закладах змушують групу з 30 людей вивчати мову за однаковими (та часто одноманітними) вправами та техніками, то, можливо, у когось і вийде досягти якихось результатів, але у багато кого – ні.




Виділяють декілька навчальних, зокрема, основні три з них:візуал аудіал кінестетик

    1. Візуал
      Для цього навчального типу завжди краще побачити, написати, візуалізувати, намалювати (на папері чи в себе в голові), те, що він вивчає. Такі люди люблять робити нотатки, все систематично записувати, підкреслювати, виділяти, а також уявляти собі під час навчання.




  1. Аудіал
    Для аудіалів важливо слухати під час вивчення мови, вони фокусуються на звуках і запам’ятовують перш за все, як слово звучить, а не пишеться. Таким людям хочеться спробувати і вимовити слово чи речення вголос, вони легко ловлять ритм і музику мови.
  2. Кінестетик
    Кінестетики навчаються через власне досвід, переживання певних ситуацій і навчання при цьому. Їм краще один раз зробити, ніж декілька разів побачити чи послухати. Особливо добре запам’ятовування відбувається в процесі руху (дій, ігор тощо) та за допомогою відчуття дотику.

Очевидно, що зазвичай, людина поєднує у собі декілька навчальних стилів, однак один із них може явно переважати.

Як перевірити, який навчальний стиль притаманний вам?

Це можна зробити, якщо проаналізувати свою поведінку під час навчання. Які вправи та завдання вам завжди більше подобалося робити? Але також можна пройти тести в Інтернеті, що допоможуть вам визначитися. Можете пройти тест англійською мовою тут або російською мовою тут.


Крок 2

Визначте свою мотивацію

motivation

Хочете поїхати за кордон? Влаштуватися на хорошу роботу? Мати доступ до величезної кількості інформації, яка є тільки англійською? Тоді потрібно вивчити мову.

Подумайте: яка ваша основна ціль? Як знання англійської покращить ваше життя настільки, що ви станете успішнішими, більш впевненими в собі, щасливішими? Сформулюйте і запишіть свою ціль, перш ніж братися до вивчення будь-якої мови.


Крок 3

Виділіть час і складіть план

мотивація

Планування – важлива складова. Ви укласти угоду з самим собою: займатися щодня (бажано) у певні години. Так 1 година іноземних мов – у моїй щоденній ранковій рутині.

Американці можуть бути хорошим прикладом для цього. Наприклад, мій учень з США Скотт вивчає українську мову, тому кожного дня він прокидається до 7 ранку, щоб о 7-ій мати 1-годинний урок зі мною або повчитися самостійно. У такому режимі він займається вже півроку і робить успіхи.

Тож вивчення мови має бути у вашому календарі: чи то це буде заняття з репетитором, чи на курсах, чи то перегляд серіалу з виписуванням слів, чи то караоке англійською – ви можете вибирати щодня, що більше до душі, але заплануйте цю годинку на день наперед.


Крок 4

Відповідно до свого навчального типу, виберіть вправи, які ви будете робити з радістю

вивчення англійської

Отже, ви вибрали свій навчальний тип. Тепер згідно з цим стилем навчання (або кількома стилями), визначте, які вправи для вивчення англійської підходять вам найбільше. І тут я маю на увазі: подобаються найбільше, тому що вивчення мови має проходити з радістю і задоволенням! 🙂

  1. Візуали (детальніше про ці вправи читайте у подальших кроках)

    • Флеш-картки з малюнками
    • Підручники (textbooks) з і схемами та картинками
    • Мультики
    • Книжки для дітей, комікси
    • Перегляд кіно і серіалів
    • Навчальні відео
    • Уроки англійської, на яких викладач використовує багато фотографій, картинок, презентацій
  2. Аудіали (детальніше про ці вправи читайте у подальших кроках):
    • Аудіокурс
    • Подкасти
    • Пісні, караоке
    • Аудіокниги
    • Флеш-картки з аудіо
    • Навчальні відео
    • Перегляд кіно і серіалів
    • Розмовні клуби
  3. Кінестетики (детальніше про ці вправи читайте у подальших кроках):

    • Настільні ігри, ігри для компанії
    • Ігри на телефоні чи комп’ютері
    • Поєднання навчання і фізичної активності
    • Безкоштовні курси світових університетів онлайн
    • Майстер-класи
    • Курси англійської, на яких часто треба робити проекти

Звісно, вибір заняття чи вправи не завжди залежатиме від вашого навчального стилю (особливо якщо він, наприклад, на 35% аудіал, 25% візуал і 30% кінестетик). Зосередьтеся на тому, що важливо для вас. На тому, що реально працює і після чого ви бачите прогрес. А також на тому, що вам подобається робити.

Любіть, те що ви робите. Якщо сьогодні граматика вам не до душі – подивіться серіал чи почитайте жарти англійською. Просто під час перегляду чи читання зупиняйтесь і прокручуйте в голові: що це за час і в якій ситуації його вжито.

Під час вивчення мови важливий ваш психологічний стан. Якщо ви пригнічені, злі чи не маєте мотивації, ви втрачатимете час і нічого не вивчите.


Крок 5

Знайдіть свого «мовного батька» чи «мовну маму» (language parent)

language parent

Кріс Лонсдейл у своєму виступі на Tedx про те, як вивчити мову за 6 місяців (дуже рекомендую переглянути це відео, там є українські субтитри) каже, що важливо знайти такого собі “language parent” – мовного тата чи маму. Це така людина, з якою вам комфортно і цікаво спілкуватися мовою, яку ви вивчаєте. І ця людина зацікавлена в тому, щоб допомагати вам покращувати навички мови.

Це може бути вчитель. Ви можете легко знайти репетитора англійської: як носія мови, так і не носія. Головне, щоб ця людина розуміла ваш потреби і була готова дослухатися до ваших побажань і навчати вас тому, що потрібно саме вам.

italki – це місце в Інтернеті, де можна знайти професійного викладача (для класичних уроків) або репетитора спільноти (не професійного викладача, а просто людину, яка буде з вами говорити мовою).

Крім того, на italki ви можете безкоштовно знайти собі “language parthner” – це людина, з якою ви можете спілкуватися он-лайн (через Skype тощо) спочатку мовою, яку ви вивчаєте, а потім мовою, яку ви добре знаєте (українською, російською, польською…) Так ви допомагаєте і собі і іншому. Якщо ви зустрілися з мовним партнером, і вам сподобалося таке спілкування, попросіть його чи її стати вашим мовним татом чи мамою і зустрічайтеся регулярно – раз чи два рази на тиждень.

У мене є чудовий досвід такого «батьківства»: на italki я знайшла «французьку маму», з якою ми говоримо українською, а потім французькою, а також «іспанську маму» – колумбійку, з якою ми говоримо іспанською і англійською. Також брала там урок чеської та уроки іспанської, що було дуже весело і корисно для моєї розмовної мови (до речі, всього $5 за урок з носієм мови з Мексики!).


Крок 6

Використовуйте технології

техніка

Важко передати словами, наскільки технології спростили навчальний процес і наскільки вони можуть пришвидшити ваш успіх в англійській мові.

Можу порівняти з особистого досвіду, оскільки я вивчала англійську мову з 1 по 11 клас в школі і самостійно, та без такого доступу до технологій мій рівень після школи був досить низьким.

За наступні роки я дуже швидко підтягнула свою англійську і швиденько почала вивчати інші мови. Зокрема, я почала вивчати іспанську приблизно 10 місяців тому. Я використовую різноманітні он-лайн ресурси, а також програмки і додатки на телефон, що надзвичайно спрощують мені життя і надихають на навчання.

Результат: уже через півроку я могла говорити іспанською, а мій словниковий запас уже достатній для повсякденного спілкування.

Як можна використовувати смартфон для вивчення англійської?

Про 4 мої улюблені додатки на телефон для вивчення мов я писала в окремій статті. На телефоні чи планшеті повністю вивчати мову не варто, але ви можете скористатися перевагами мобільних пристроїв, щоб вивчити 10 нових слів чи пройти рівень гри, наприклад, в метро чи в черзі.

Як можна використовувати комп’ютер для вивчення англійської?

Тут варіантів є безліч. Тож я перерахую тільки перевірені мною і рекомендовані моїми друзями та читачами Iporada:

      • Словники
        Хороший словник надзвичайно спрощує вам життя, бо пропонує всі варіанти перекладу, визначення, синоніми, антоніми, а також приклади. Щоб дізнатися переклад слова, не лінуйтеся зайти у справжній словник, а не у Google translate. Для перекладу на українську я користуюся ABBYY Lingvo (встановлена у мене на комп’ютері, але є й он-лайн версія). А для середнього рівня раджу швиденько переходити на цілком англомовні словники – це неабияк підтягне ваш рівень: Oxford Learner’s Dictionaries або Mirriam-Webster (останній має класний додаток на телефон, що працює офлайн).
      • LinguaLeo
        Цей ресурс рекомендує читач Iporada. На сайті можна пройти тест, щоб визначити свій рівень, а тоді система згенерує для вас навчальну програму, яка складається з різноманітних вправ та завдань, навчальних матеріалів, відео тощо.
      • BBC Learning English
        Це ресурс для тих, кого цікавить саме Британська англійська. Тут є багато цікавих вправ і курсів, мені ж найбільш до вподоби серія 6-minute English. Це подкаст, в якому ви слухаєте невеличку новину з радіо BBC, а потім вам пояснюють деякі важкі слова в тому тексті.
      • Voice of America Learning English
        Цей ресурс, натомість, для вивчення американської англійської за допомогою матеріалів Voice of America.
      • http://ororo.tv/ – містить цікаві відео англійською з субтитрами. Якщо ви не знаєте якесь слово в субтитрах – просто наведіть на нього курсором і ви побачите переклад слова на російську.

 

    • Penpalworld My language exchange  Interpals
      Ви можете зареєструватися на цьому сайті і знайти друзів за листуванням по всьому світу. Це можуть бути електронні листи і навіть «старомодні». І не подумайте, це не романтичні сайти знайомств. 🙂 Коли я була підлітком такі друзі в США, Нідерландах, Польщі допомагали мені більше з моєю англійською, ніж твори в школі.
    • Engvid
      Один з моїх улюблених сайтів з навчальними відео (передивилася майже всі, а їх тут ду-у-уже багато). Реальні професійні викладачі, переважно з Канади, а також Англії, біля white board (дошки), у легкій веселій формі пояснють вживання різних часів, правила граматики, слова різних тематичний груп, ідіоми, сленг та багато іншого. Усі відео поділено на 3 рівні. Однак говорять вони там тільки англійською.
    • Futurelearn, Edx, CourseraБезкоштовні навчальні курси різних університетів світу – як на мене, прекрасний спосіб навчитися розуміти англійську та дізнатися щось нове для розвитку, для роботи, навіть здобути сертифікат для свого резюме. Якщо у вас усе ще початковий рівень, шукайте курси з субтитрами українською чи російською.
    • Enpodcasts
      Велике зібрання подкастів з різних джерел. Подкасти – чудовий спосіб навчитися розуміти усну англійську, дізнатися нові слова та підучити граматику. Особливо, якщо ви любите слухати – обов’язково завантажуйте собі подкасти.
    • Puzzle English
      Рекомендація колеги. Схожий сайт на Lingualeo, та тут є також цікавий розділ: ви можете дивитися ваші улюблені англомовні серіали, а до кожної серії на сайті розроблено відеопояснення найцікавіших слів та виразів, додано списки слів та тести.
    • LyricsTraining
      Порада від подруги і ще та розвага! Це своєрідне караоке для вивчення мов. Виберіть пісню і рівень, і залежно від рівня вам потрібно буде вписувати під час програвання пісні пропущені слова. Виконавши це  завдання, можете наспіватися від душі!




Крок 7

Активно розвивайте 4 основні мовні навички

мовні навички

Чотири мовні навички – це:

  1. Слухання
  2. Читання
  3. Говоріння
  4. Письмо

Яка з цих навичок є найважливішою для вас? На жаль, часто ми неправильно розставляємо пріоритети або ж ці пріоритети хтось розставляє за нас. Багато хто має досвід, коли вчителі змушують вчити тексти англійською напам’ять, що розвиває навичку запам’ятовування, а не основні мовні навички.

[addtoapperhere]

Якщо ви хочете подорожувати по світу або іммігрувати, скажімо, в Америку чи Канаду, передусім, вам знадобляться навички розуміння на слух і говоріння англійською. Якщо ж ви готуєтесь до навчання в англомовному університеті – навички письма і читання також будуть критично важливими. Зосередьтесь на своїй меті і спробуйте збалансувати розвиток усіх 4 навичок, а найбільшу увагу звернути на ту чи ті, які для вас є пріоритетними.

Що можна робити, щоб розвивати ці навички? Багато чого я вже згадувала вище, проте дам ще вам кілька ідей.

  1. Слухання
    Незважаючи на те, чи ви більше аудіал, чи візуал, багато-багато слухайте. Ця навичка, зазвичай, є важливішою за читання, оскільки слухати – це природній для людини процес, це те вміння, з яким ми народжуємося. Сьогодні навичку слухання так легко розвивати!

    • Оточіть себе звуками англійської: увімкніть радіо BBC чи будь-яке інше на ваш смак, слухайте музику, дивіться лекції та веселі відео на Youtube англійською.
    • Підпишіться на подкасти – вони часто доволі короткі, тож ви можете слухати їх щодня, зробити це рутинним заняттям: коли їдете на роботу в машині або якщо вам до роботи треба прогулятися 15 хвилин, під час перерви на каву чи навіть першою справою зранку. До речі, мій улюблений подкаст для високого рівня – All ears English.
    • Не нехтуйте аудозаписами у вашому підручнику – це, можливо, основна частина книжки. Ці діалоги чи тексти розроблені спеціально для вашого рівня та містять той мінімум слів, який потрібен для іноземця. Тож прослухайте їх всі, якщо ви вчитеся за підручником.
  2. Говоріння
    Ця навичка зазвичай найважливіша, але ми чомусь найменше її розвиваємо під час навчання. Чому? Немає можливості з кимось поговорити? Соромимося? Боїмося зробити помилку? Якщо ви реально хочете заговорити англійською – треба бути сміливими 🙂

    • Знайдіть мовного партнера на italki: цій людині буде так само страшно, як і вам говорити мовою, яку ви добре знаєте. Можливо, тільки під час першої зустрічі.
    • Скористайтеся можливістю поїхати за кордон. Поїдьте у будь-яку країну, навіть не англомовну (але і не російськомовну 😉 ) Це відразу прокачає ваші вміння говорити англійською у повсякденних ситуаціях, хоч і на початковому рівня (вітання, покупки тощо).
    • Ще краще буде, якщо вже на середньому рівні ви поїдете в літній табір (навіть для дорослих), літню школу чи на якийсь волонтерський проект, де основною мовою є англійська. Вам буде простіше розуміти інших людей, оскільки в таких проектах, зазвичай, будуть участь представники різних національностей. Живучи разом, роблячи якусь цікаву справу разом, ви розвиватимете свою навичку говоріння щохвилини і повернетеся додому щасливими і з новим рівнем. Читайте більше про волонтерські табори тут.
  3. Читання
    Важливо, щоб ви розвивали навичку читання, та не зациклювались на ній, а розвивали паралельно зі слуханням. При читанні не фокусуйтесь на невідомих словах, перекладайте тільки ті, через які ви не можете зрозуміти все значення.

    • Знайдіть тему та матеріали, які вас цікавлять. Любите літературу? Спробуйте адаптовані книги. Любите готувати? Зацініть сотні класних блогів американських домогосподарок. Любите подорожі? National Georgaphic та travel blogs. Не змушуйте себе читати нудні, непривабливі тексти. З самого початку (хоча й повільно, зі словником), зосередьтеся на текстах, які приноситимуть користь. А такого добра англійською багатенно.
    • Якщо ви вже в Америці чи в іншій англомовній країні, гуляючи по вулиці чи сидячи в транспорті, уважно і повільно розглядайте все навколо себе! Стільки всього корисного можна почитати навколо себе: знаки, назви магазинів, оголошення… Не полінуйтеся сфоткати на телефон, щоб потім перекласти невідомі слова. Або скористайтеся Google Translate для телефонів, який при наведенні камери на текст відразу перекладе його вам. Одна з моїх улюблених розваг – читання у супермаркеті 🙂
    • Перегляд фільмів чи серіалів англійською з англійськими субтитрами – це свого роду поєднання слухання і читання. Це одна з тих вправ, яка, мабуть, найбільше прокачала мою англійську. 10 сезонів серіалу «Друзі» англійською з англійськими субтитрами підтягнуть ваше мову на новий рівень. Повірте і спробуйте!
  4. Письмо
      • Пишіть листи. Я завжди любила писати листи і напевно робила це частіше англійською, ніж українською. У підлітковому віці я зареєструвалася на сайті Penpalworld, бо це було так цікаво – знайти друзів за кордоном. Так я листувалася з людьми з Америки, Нідерландів, Польщі, з усіма – англійською. І це було чудово, бо це давало мені можливість подумати над моїми словами, використати словник. Я питала в американців про те, які я робила помилки в листах, і вони мені допомагали. Думаю, це чудовий варіант розвитку не тільки навички письма, але й граматики, словникового запасу – а саме тих слів, які дійсно важливі для вас.
    • Чат
      Якщо у вас є знайомі іноземці, то не полінуйтеся поспілкуватися з ними час від часу у чаті. Це певною мірою «повільне говоріння», оскільки ви маєте можливість подумати, перш ніж сказати. Крім того, ви підтягуєте навичку письма. Не забудьте ввімкнути перевірку орфографії, яка підкреслюватиме ваші помилки червоним.
    • italki Notebook
      Коли я дізналася про цю функцію сайту italki, то зрозуміла, що це те, чого мені бракувало все життя. Я практикую Записник italki для іспанської. Я вивчаю якусь тему, а потім для практики пишу невеликий текст на цю тему. Наприклад: «Що я люблю робити у вільний час», «Що я робила на вихідних», або щось цікавіше. Публікую цей текст в Записник і буквально протягом 10-15 хвилин носії мови редагують і коментують мій текст. Геніально! Помилки при вивченні мови – це супер, на помилках вчаться.

Крок 8

Вивчайте слова розумно

розумно вивчати слова

Зосередьтеся на найбільш вживаних словах. Почніть з першої тисячі. Ви можете легко знайти списки найпопулярніших слів, найбільш вживаних прикметників чи дієслів в Інтернеті. Ось, наприклад, список найбільш вживаних англійських 1000 слів, де вони, до того ж, згруповані по 25 слів, починаючи з найбільш поширених. Такий список є і у Вікіпедії, з посиланнями відразу на сторінки цих слів у Вікісловнику.

Як вивчати слова розумно? Знову ж таки за допомогою техніки. Ці програми перевернули мій навчальний процес з ніг на голову, оскільки тепер я витрачаю набагато менше часу на записування слів, їх систематизацію та вивчення з повторенням. Це програми для запам’ятовування через флеш-картки.

  1. Anki – це простенька на вигляд програмка з величезними можливостями. Має версію для комп’ютера, он-лайн версію, додатки на телефон і планшет (безкоштовні для Android, платні для ios). Я використовую Anki так: коли мені трапляється нове слово, важливе для мене, я створюю картку: з одного боку слово, з іншого – пояснення (картинка, визначення, в крайньому випадку, переклад). Щодня я відкриваю програмку і треную своє знання цих слів. Anki – розумний, тож він видає мені пропорційно розподілені слова, а особливу увагу звертає на ті, які я погано вивчила.
  2. Memrise – це веб-ресурс, а також додатки на планшети і телефон. Тут є вже готові, розроблені для вас колоди карток. Запам’ятовування відбувається через певні типи завдань: вибір перекладу, вибір пояснення, вибір слова до картинки, ввід слова за поясненням тощо.
  3. Quizlet – подібна система, рекомендація друга.

Memrise – трохи простіша для освоєння система, бо там є багато готових карток, проте я віддаю перевагу Anki. Спробуйте обидва варіанти і виберіть той, що підійде вам.


Крок 9

Наповніть мовою своє життя, живіть нею

живіть мовою

Зробіть так, щоб мова була вашим новим інструментом, новим «супер-вмінням», який ви використовуєте з першого дня.

Звичайно, це легше буде зробити в мовному середовищі. Та навіть якщо ви в Америці чи в Англії, треба змушувати себе виходити в світ і говорити англійською: шукати роботу, яка б допомагала практикувати мову і не зациклюватися тільки на спілкуванні з українськими іммігрантами.

Якщо ж ви мешкаєте не в англомовній країні, то:

  • Ввімкніть радіо чи знайдіть цікаві для вас канали на Youtube англійською.
  • Поставте собі операційну систему на комп’ютер англійською, змініть мову на телефоні, в браузері, в електронній скриньці.
  • Шукаєте рецепт яблучного пирога? Введіть в Google «apple pie» і прочитайте рецепт англійською або, ще краще, подивіться відеоінструкцію на Youtube.
  • Займаєтесь йогою чи хочете підкачати прес? Робіть це з інструктором на Youtube англійською!
  • Пориньте в культуру англомовного світу навіть у себе вдома. Станьте постійним відвідувачем Фестивалю Британського кіно чи запишіться на курси танців Lindy Hop.

Ні-ні, вам не потрібно займатися таким все життя 🙂 Сприймайте цей період посиленого вивчення англійської тимчасовим: хай це буде мінімум півроку чи рік, але після такого «занурення», ви обов’язково помітите результат.


Крок 10

Вдосконалюйтесь

вдосконалення

Не опускайте руки. Будь-яку мову реально вивчити і говорити нею. Якщо стане важко – зробіть невелику перерву: кілька днів чи тижнів. Проте не більше. Ваш мозок швиденько забуде ті слова та конструкції, що були у короткостроковій пам’яті і вам знову доведеться виділяти час і вкладати зусилля, щоб нагадати про них мозкові.

[addtoapperhere]

Тому шукайте нові можливості для вдосконалення іноземної мови, змінюйте типи вправ і занять, тому що одні і ті ж можуть набриднути.

Коли ви заговорите англійською, не задумуючись про переклад чи граматику, чи помилки, то відчуєте у собі потужну силу, яка змінює ваше життя на краще. І ця сила стає ще потужнішою, коли ви вдосконалюєте її, робите ще і ще кроки для підвищення свого рівня.

Якщо ж ваша сила вже з вами і ви зробили успіхи у вивченні мови, розкажіть нам в коментарях, що вам найбільше допомогло вивчити англійську?

[convertkit form=4847605]

У цій статті деякі посилання є партнерськими. Читайте більше про це тут.

Знайшли для себе щось цікаве? Порекомендуйте цю статтю також вашим друзям та знайомим, поширивши посилання в соціальних мережах. Також підпишіться на нашу тижневу он-лайн розсилку тут, щоб бути в курсі всіх оновлень сайту. Якщо у вас є запитання або додаткова інформація, поділіться нею в коментарях нижче.

 

Про автора

Avatar

Анна Огойко - редактор сайту Immigrant Porada, перекладач і викладач. Авторка статей про подорожі, іноземні мови та мотивацію.