Приєднуйтеся до нашої групи у Facebook

Чи потрібен контракт, щоб винаймати квартиру в Америці?

0

На днях отримав повідомлення від подруги. Переїжджає в нову квартиру, де буде жити сама без співмешканців. Це хороша новина. Але вона пише мені: “Тільки не знаю, треба якийсь договір писати? І як оплачувати? Мої знайомі кажуть що хaзяїн смс-кою відправляє підтвердження“.

Думаю, багато людей або ставлять собі це питання, або просто і не знають про контракти. Так, 100%-во потрібно підписувати контракт, коли ви знiмаєте квартиру в оренду в Америці.

Яка б хороша людина не була, але контракт потрібен. Також наскільки б вам ця людина не була близька, контракт потрібен. Це звучить дуже сухо і по-діловому, а не по-людськи, але мені доводилося бачити і чути, як стосунки між людьми змінювалися через відсутність контракту. До речі, в Америці контакт для оренди житла називається Lease Agreement.


Детальний розбір Lease Agreement в США

Що прописано у цьому документі? Я знайшов зразок контракту в Інтернеті і зараз крок за кроком розкажу, що там приблизно може бути описано. Не всі контракти будуть виглядати, як цей, тож перед тим, як підписувати, прочитайте.

  1. Як і на будь-якому іншому документі, зверху написано, що це таке. Загалом, ці контракти є в кожного орендодавця як шаблони, тож щоб у всьому контракті не змінювати ваше ім’я, просто написано John Smith as Landlord i Andriy Boychuk as Tenant. Тобто в контракті якщо написано Landlord (орендодавець) і Tenant (наймач), то всі вже знають про кого йдеться.

  2. У другій частині описано, що орендодавець погоджується здати вам житло за такою і такою адресою, а ви згодні її винаймати.

  3. Тепер описані всі умови контракту. У цих 3 пунктах йдеться, на скільки цей контракт підписано, скільки ви повинні платити за місяць і якого числа. Також вказано, скільки вам треба заплатити застави (Security Deposit) і за яких умов його вам віддадуть. Ці три частини – одні з найважливіших, оскільки тут прописано те, що ви будете робити кожного місяця і з чим пов’язана вся фінансова частина контракту.

  4. У цих трьох частинах написано, для чого ви будете використовувати житло, і зазначено, що ви можете використовувати його тільки з метою проживання. Це написано для того, щоб якщо ви заплануєте в своїй квартирі робити майстерню телефонів, то до вас може прийти хазяїн і сказати: “Ні-ні-ні, так не можна”. Також написано тут, хто ще крім вас буде проживати у квартирі. Наприклад, діти або ваші батьки.

    П’ята частина – це просто декларація того, що ви бачили житло і все працює, тож важливо все перевірити перед тим, як підписувати.

    Шоста частина розказує про те, що ви не маєте права здавати нікому житло. Тож якщо плануєте здавати кімнату, будьте обережними або відразу попередьте хазяїна.

  5. Далі прописано, чи можете ви робити ремонти чи ні. У багатьох випадках це не дозволено. Я колись так здавав будинок і дав своїм орендарям дозвіл на косметичний ремонт, тобто пофарбувати стіни. Ну що може піти не так, якщо тільки пофарбувати стіни? То ці чудо-люди пофарбували їх в чорний і темно-коричневий колір. А також дуже невміло це зробили, бо розетки, стіни і двері позаплямлювали. Тож можете зробити висновок, чому не можна робити ремонти.

    8-у частину я бачу вперше, але я бачив тільки декілька подібних угод. Тут написано, що якщо орендодавець не встигне підготувати будинок до вашого приїзду, то цей договір може бути розірвано і орендодавець не несе відповідальності.

    Дев’ята частина – це те, що ви не маєте права тримати в будинку небезпечні матеріали: бензин, солярку, мастила тощо.

    Десята частина дуже важлива. Хто платить за які послуги. Саме в цьому контракті написано, що наймач має платити за світло. Тож орендодавець платитиме за світло і воду. Але ще краще це було б прописати, щоб не було потім ніяких питань. 

  6. У цій частині описано, за що ви відповідаєте в плані утримання житла. Загалом, всі пункти під цією категорією дуже логічні. Хоча будьте уважними і читайте все. Одного разу був випадок у Каліфорнії, коли орендодавець вписав у контракт, що люди мають поливати квіти надворі під вікном. Вони ж цього не прочитали і підписалися під тим. Тож мусили цілий рік дотримуватися цих умов. 🙂

  7.  Дванадцята частина прописує, що у випадку стихійного лиха або у зв’язку з пошкодженням нерухомості, але не з вашої вини, цей контракт буде розірвано і виписано всі умови, як ви маєте заплатити і до якого числа жити.

    Тринадцята частина описує, коли орендодавець може прийти і перевірити житло. Це має бути все заплановано. Ну принаймні так написано у цьому контракті. 

  8. У випадку, якщо ви захочете жити більш ніж в контракті написано, ця частина пояснює, що станеться далі. У цьому випадку контракт переходить і ціна оренди збільшується, наприклад, з 1300 до 1400.

    Також якщо у вас є тваринки, це має бути написано. У цьому контракті під пунктом №17 написано, що домашніх тваринок мати не можна. 

  9. У цих частинах прописано, що ви маєте жити в будинку тихенько і мирно без всякої бучі, а також орендодавець не відповідає за жодні ситуації, коли ви пошкодите себе чи свою власність.

    Двадцята частина вказує на те, що якщо цей контракт стає недійсним, хазяїн має право вас виселити. Ну не так просто, це все, звичайно, піде через суд.

  10. Якщо ви не платите вчасно, до ціни оренди додають штраф. У 21 частині написано, якого дня його додають і на яку суму.

    23 частина вказує на те, що ви готові платити за адвоката, якщо дійде до суду. Саме за адвоката, який представлятиме орендодавця.  

  11. З 24 по 27 частині йдеться про те, як цей контракт пов’язаний з законодавством штату, в якому ви його підписуєте.

  12. Ну і, власне, офіційна частина, дата і підпис ваш і орендодавця.


Додаткові поради і інформація

  • Завжди сплачуйте чеком, ніколи не платіть готівкою.
    Потрібно, щоб завжди був такий собі paper trail – тобто доказ на папері. Якщо ви платите готівкою, вони вам можуть дати чек, але коли дійде до судової справи, цей чек може виявитися недійсним або вони можуть заявити, що не давали вам цього чека, а це ви його самі підробили. Тож найпростіший спосіб – це чек. А ще краще налаштуйте через свій банк, щоб чек автоматично на пошті надсилали вашому орендодавцю. Скоро я запишу відео або напису покрокову інструкцію того, як це зробити.

  • Перечитуйте контракт.
    Якщо у вас погана англійська, будь ласочка, заплатіть комусь або попросіть друзів чи навіть дитину, якщо вона говорить англійською, і перечитайте контракт. Іноді це документ на декілька сторінок і ви не знаєте, під чим підписуєтесь.

  • Слідкуйте за своєю кредитною історією.
    Кредитна історія відіграє велику роль, якщо ви берете житло в хорошому будинку або районі. Тож вона потрібна не тільки для того, щоб брати кредити, але й щоб винаймати житло.

  • Нагадайте про контракт орендодавцю.
    Признаюся вам чесно, що більшість новачків-орендодавців і самі не знають, що роблять, не усвідомлюють всю цінність і легальну вагу договору про оренду. Тож не дивуйтеся, якщо до вас підійдуть і попросять щось, що не прописано в контракті або якщо не захочуть ремонтувати щось, що прописано в контракті.

  • Не завжди платіть за контракт.
    Іноді за заповнення цієї інформації беруть application fee . Відразу скажу, що якщо ви в маленькому місті, то це нормально, хоча можете поторгуватися і з вас не будуть брати цю плату. Завжди питайте, за що ці гроші, які ви платите. Якщо вони кажуть, що просто так, то торгуйтеся і не давайте. А якщо кажуть, щоб перевірити вашу інформацію або кредитну історію, то це хороша відповідь і так, це коштує грошей. Також гроші за заявку беруть великі компанії. Але якщо ви живете в мегаполісах, наприклад, в Нью-Йорку чи Чикаго, то скоріше всього не треба буде платити. Будьте обережними, адже є агенти, які тільки на цій платі заробляють. Ви платите їм, а вони дзвонять вам через 3 дні і кажуть: вибачте, ви нам не підійшли. Хоча насправді нічого не перевіряють. У такому випадку ви маєте право запросити від них у письмовій формі причину відмови.

  • Дізнайтеся про винагороду для агента з нерухомості.
    У різних штатах і містах буває по-різному, але, наприклад в Нью-Йорку вам доведеться заплатити агенту з нерухомості за те, що знайшов вам квартиру. Ця плата дорівнює вартості оренди за один місяць.

  • Робіть зміни в контракті
    Якщо в контракті вас щось не задовольняє, ви можете сказати, щоб зробили зміни перед тим, як його підписувати. Усе в Америці є договірним. Ви платите гроші і це ваше право. Тож, будь ласка, не слухайте орендодавців, які кажуть: “Та це стандартний контракт і ми його не міняємо”. Ось це і буде хороша можливість поміняти.

Як бачите, цей процес не зовсім короткий. Але він також і не дуже важкий. Головне, прочитати контракт повністю і сказати, що вас не задовольняє і що б ви хотіли поміняти.

Leaderboard Ad


Знайшли для себе щось цікаве? Порекомендуйте цю статтю також вашим друзям та знайомим, поширивши посилання в соціальних мережах. Також підпишіться на нашу тижневу он-лайн розсилку тут, щоб бути в курсі всіх оновлень сайту. Якщо у вас є питання або додаткова інформація, поділіться нею в коментарях нижче.

Про автора

Avatar

Andriy Boychuk Засновник Immigrant Porada - платформи для українських іммігрантів. Життєрадісний, чоловік прекрасної дружини і тато бомбезної донечки. #іПорада www.iporada.com