Підготовка до співбесіди на роботу: типові питання

0

Пропрацювавши в Америці майже 10 років, я ніколи не був на співбесіді. Звучить смішно, але на роботи, які я мав, якось так виходило, що мене брали без співбесіди.

У 2015 році зі мною зв’язався рекрутер і запропонував більш оплачувану роботу. Спочатку я “віднікувався”, бо не було часу, а потім вирішив походити по співбесідах. Але треба було підготуватися. Я вирішив, що варто з цим звернутися до професіонала, бо самому не справитися. Тож попросив про допомогу в подруги Христини Чічури (засновник Youtube каналу Modamee TV).

Христина – унікальна людина. Не знаю, чи можна це назвати хобі чи захопленням, але вона любить ходити на співбесіди і чудово вміє їх проходити. Завдяки такому вмінню, у неї завжди є вибір, на яку компанію працювати. До речі, її ціль чи мрія (брехати не буду) – написати книгу про те, як ефективно проходити співбесіду. Сподіваюся скоро її почитати.

Так-от, на мій заклик про допомогу вона написала інформативний лист про те, як поводити себе на співбесіді, на які питання бути готовими відповідати, як підготуватися. Христина написала мені англійською, а Аня переклала, тож дуже дякую й Ані за допомогу.

Все, припиняю говорити. Читайте далі.


Покажіть своє захоплення щодо роботи

Не можна передати словами, наскільки це є важливим. Якщо людина, яка проводить з вами інтерв’ю, бачить, що ви натхненні цією галуззю, цією роботою – навіть не важливо, що саме ви будете говорити, – ви отримаєте роботу.

Якщо ж ви не зовсім захоплені роботою і просто хочете її отримати заради грошей, на ту годинку вдайте своє велике захоплення.

Дізнайтеся якомога більше про роботу і компанію.

Якщо ви не знаєте, як відповісти на якесь питання, це неважливо, якщо ви маєте велике бажання вчитися – кожен може навчитися робити щось, та не кожен має бажання.

Відповідаючи на запитання, уявіть себе в ситуації, про яку ви говорите, наведіть приклади.

Знайте, коли припинити говорити. Якщо ваш співрозмовник сидить і мовчить, це не означає, що він чекає, щоб ви говорили далі, він просто намагається осмислити і зрозуміти те, що ви щойно що сказали. Чим менше ви говорите, тим менше поганих речей про вас дізнається ця людина.

Будьте в курсі новин галузі і згадайте про одну з них, як приклад.

Ніколи не говоріть про себе погано. Якщо вам обов’язково треба сказати щось погане про себе, робіть це у формі “сендвіча”: скажіть про хороше, тоді про погане, а тоді знову про хороше.  


Заздалегідь підготуйте відповіді на ці запитання:

1. Розкажіть про себе.

Нехай це буде короткий опис, щось на зразок списку фактів, не вдавайтеся в подробиці, якщо про вас захочуть дізнатися більше, то запитають. Завжди уявляйте, як ви робите те, про що говорите. Більше говоріть про поточну роботу, а назву компанії, на яку працювали раніше, лише згадайте. Роботодавцю цікавий ваш теперішній досвід, а про минулий він запитає при потребі.

2. Чому ви хочете звільнитися з поточної роботи?

Найкращою є коротка чітка відповідь, але ніколи не паплюжте свого поточного роботодавця.

3. Що ви можете принести компанії, що робить вас ідеальним кандидатом? Які ваші сильні / слабкі сторони?

Як правило, це питання більше не ставлять, але було б добре, якби ви підготувались, щоб вжити цю інформацію для іншої відповіді. Наприклад, ви можете сказати: “Так, я знаю, що ця робота вимагає уваги до деталей, але я дуже організована людина, тож для мене це не має бути проблемою”. Не чекайте на питання про ваші сильні сторони, а включіть це у ваші відповіді.

4. Ким ви бачите себе через 5 років?

Я люблю включати у свої відповіді на інші запитання таке: “Поки що я не можу назвати свою мету на п’ять років, але зараз я хочу, щоб …. “ Так вам не поставлять це безглузде питання, а зроблять висновок, що ви думаєте про свої цілі на майбутнє, хоча у вас і немає конкретного плану.

5. Ви працюєте краще в команді чи самостійно?

Якщо ви хочете догодити всім, скажіть, що вам подобається працювати самостійно, щоб бути відповідальними за свою роботу, але деякі завдання просто не можна виконати без допомоги інші, тож я люблю працювати у в команді.

6. Чому ви хочете працювати у нас?

7. Наведіть приклад стресової ситуації і опишіть, як ви з нею справилися.

Уявіть себе в цій ситуації, навіть якщо ви її вигадуєте, повірте в це. Розкажіть історію про те, як це сталося, чому це сталося і що ви зробили, щоб виправити це. Коли будете говорити про те, як це сталося, не робіть себе винним, розкажіть про загальну проблему у відділі.

Коли будете говорити про те, як ви виправили ситуацію, не забудьте згадати про свої позитивні сторони, і про те, як ви добре попрацювали і індивідуально, і в команді. Насамкінець розкажіть про те, що ви вивчили завдяки цьому досвіду і як ви будете застосовувати це знання в майбутньому.


Деякі дивні питання, які мені ставили:

1. Хто така Христина?
2. Досвід у благодійній діяльності.
3. Хто з людей, з якими ви працювали, мав найбільший вплив на вас?
4. Уявіть себе на вечірці, де ви знайомитесь з людиною, яка нічого не знає про вашу галузь. Що б ви розказали?
5. Ваше найбільше досягнення.
6. Що ви очікуєте від цієї роботи і що вас приваблює в нашій компанії?
7. Що ви знаєте про нас?

Будьте готові ставити питання, нічого так не покаже ваш інтерес (і знання в галузі), як питання, які ви ставите. 

1. Поставте «технічні» питання про те, як вони роблять те та інше.
2. Як вони це роблять цю конкретну справу?
3. Ставте питання про внутрішню культуру компанії.


Я би не міг сказати краще, як написала Христя в своєму листі. Більшість з її перерахованих питань в прикладах мені поставили на 3 співбесідах. Я, звісно, зробив деякі помилки, про які вона казала. Наприклад: вдаватися в деталі, коли тебе не просять і говорити забагато, коли треба мовчати.

Ще раз величезне дякую Христині Чічурі за її лист, який допоміг мені і зараз допоможе багатьом з вас.

А який у вас досвід співбесід? Нам буде цікаво дізнатись. Напишіть про нього в коментарях.


Знайшли для себе щось цікаве? Порекомендуйте цю статтю також вашим друзям та знайомим, поширивши посилання в соціальних мережах. Також підпишіться на нашу тижневу он-лайн розсилку тут, щоб бути в курсі всіх оновлень сайту. Якщо у вас є запитання або додаткова інформація, поділіться нею в коментарях нижче.

Про автора

Avatar

Andriy Boychuk Засновник Immigrant Porada - платформи для українських іммігрантів. Життєрадісний, чоловік прекрасної дружини і тато бомбезної донечки. #іПорада www.iporada.com