Резюме – це один з інструментів, який допоможе вам знайти роботу. Але це не такий документ, за яким вас візьмуть на роботу за законом. Розглядайте резюме як афішу кіно. Якщо вона красива і заманлива – ви як мінімум захочете подивитися трейлер, а вже після побаченого трейлера вирішите, чи дивитися вам кіно.
Тож якщо ваше резюме добре і логічно оформлене, його помітять серед сотні інших. Резюме гарантує тільки одне: те, що вам призначать співбесіду. Воно не гарантує і не дає більше шансів, що вас візьмуть на роботу. Так, бувають винятки і, можливо, ви знаєте деякі з них, але загалом, це меншість.
У цій статті ми розкажемо вам, як написати резюме, яке працює. Скільки інформації подати, щоб не було забагато і замало. Який стиль і тип інформації бажано використовувати. Пам’ятайте, резюме – це як одяг на першій зустрічі, резюме судять за виглядом, а вже потім за тим, що там написано. Якщо його легко зрозуміти візуально, то більше шансів, що його прочитають.
Розбиймо резюме на частини і поговорімо про кожну з них окремо.
Інформаційна частина
В Україні часто це називають “шапкою документа”. У шапці має бути все ім’я, телефон, електронна адреса і сайт (якщо він у вас є). Будь ласка, використовуйте типові шрифти.
Опис (summary)
Це частина резюме, де ви у стислій формі кажете, чому ви ідеально підходите на цю посаду. Тут ви повинні постаратися найбільше, бо від цього залежить, чи виберуть вас на співбесіду. Багато хто не має цієї частини в резюме, і навіть я сперечався щодо того, чи додавати цей розділ, чи ні. Але тепер я розумію, наскільки це важливо.
Досвід роботи
Перерахуйте всі роботи, починаючи від найновішої і закінчуючи найстарішою. Також якщо ви міняли багато робіт, не треба писати про всі. Зазначайте тільки ті, що стосуються даної професії. У заголовку до кожної роботи вказуйте місяць і рік, коли ви там працювали (початок і кінець). Також зазначайте свою посаду, назву компанії і можна також місто і країну чи штат, де ви працювали.
Під заголовком треба коротенько описати, що ви робили на цій роботі. Є два типові методи, як це робити: список обов’язків (bullet points) або один абзац. Особисто я віддаю перевагу абзацу, бо в ньому ви можете милозвучніше і ефективніше описати, що ви робили.
Признаюся, для свого резюме я скопіював опис кожної посади з сайту glass door. У них є хороші описи робіт і вони нереально круто пояснюють, що саме робить людина на певній посаді.
Додаткові частини
Решта частин – необов’язкові і кожен обирає саме ті розділи, які будуть важливими для даної професії. Наприклад:
- Освіта: навчальні заклади, у яких вивчилися, і спеціальності, які здобули.
- Список ваших здібностей
- Список мов, якими ви володієте
Скільки сторінок в резюме?
Це вічна дилема. Я не раз мав розмову з людьми про цей вибір. Усе залежить від того, куди ви подаєтесь і на яку роботу.
Припустімо, ви прочитали статтю про ресурси пошуку роботи в Америці. Зайшли на Craiglist і шукаєте роботу інженера. Тож на кожну роботу, яка виставлена на таких сайтах, я рекомендую надсилати резюме, що складається з 1 сторінки. Роботодавець читає 100+ резюме за день через Craiglist. Повірте, у такому випадку ви хочете йому спростити роботу, а не надати. Автоматично всі резюме на 2 сторінки відкидають.
З іншого боку, якщо ваш друг каже, що у нього на роботі відкрилася посада, ви можете надіслати туди резюме на 2 сторінки, бо його, напевно, будуть детально розглядати.
Табу: у жодному разі не надсилайте матеріал, який поміститься на одній сторінці, на 2 сторінках. І також не втискайте матеріал двох сторінок на одну.
Чи потрібно додавати фотографію в резюме?
Ні, не треба. І чесно кажучи, це виглядає у більшості випадків смішно. Але якщо ви дуже хочете це зробити, можете використати такий трюк. Напишіть про себе біографію і додайте туди фото. Цю біографію вкладіть як додатковий документ до резюме. Але ні в якому разі не подавайте біографію замість резюме. Резюме – це короткий опис того, хто ви є в професійному світі.
Ось дивіться мою біографію. Вона вже старенька, але ви вловите сенс, наскільки біографія відрізняється від резюме.
Завжди робіть додатковий крок
Переважно виграють ті, хто робить додатковий крок. Що я розумію під цим? Додатковий крок – це надання додаткової інформації про себе, приклади ваших робіт чи список людей, з якими роботодавець може зв’язатися чи, можливо, листи подяки, які у вас є. Додайте копії до резюме.
Також якщо хтось колись вам залишив хороший відгук на Linkedin, Facebook, Google plus, то ви можете зробити копію і вкласти до свого резюме. Я рекомендую добре подумати, що саме додати до резюме: чому саме це буде важливо при подачі конкретно на цю роботу?
Поради
- Використовуйте стандартні шрифти. Тобто такі, як Arial, Calibri, Versana тощо. Усі круті, класні і модні шрифти залишіть собі: вони виглядають дуже непрофесійно, навіть якщо ви подаєтеся на роботу ілюстратора.
- Перед тим, як надсилати резюме, почитайте вимоги компанії, тобто як саме їм треба надсилати документ: у форматі pdf, Word чи поштою. Багато компаній розглядають не так ваше резюме, як те, чи вмієте ви все робити за інструкцією.
- Завжди робіть додатковий крок.
- Follow up. Завжди хорошою ідеєю є через 3-5 днів зв’язатися з роботодавцем і дізнатися про статус свого резюме. Деколи роботодавці отримують 100-1000 заявок і якщо ваша на 500-му місці, то резюме може дуже швидко стати першим тільки через те, що ви подзвонили і спиталися про статус.
А які ви використовуєте методи написання резюме? Що у вашому випадку працює і ми не згадали про це?
Знайшли для себе щось цікаве? Порекомендуйте цю статтю також вашим друзям та знайомим, поширивши посилання в соціальних мережах. Також підпишіться на нашу тижневу он-лайн розсилку тут, щоб бути в курсі всіх оновлень сайту. Якщо у вас є запитання або додаткова інформація, поділіться нею в коментарях нижче.