Як написати резюме, яке працює

0

Резюме – це один з інструментів, який допоможе вам знайти роботу. Але це не такий документ, за яким вас візьмуть на роботу за законом. Розглядайте резюме як афішу кіно. Якщо вона красива і заманлива – ви як мінімум захочете подивитися трейлер, а вже після побаченого трейлера вирішите, чи дивитися вам кіно.

Тож якщо ваше резюме добре і логічно оформлене, його помітять серед сотні інших. Резюме гарантує тільки одне: те, що вам призначать співбесіду. Воно не гарантує і не дає більше шансів, що вас візьмуть на роботу. Так, бувають винятки і, можливо, ви знаєте деякі з них, але загалом, це меншість.

У цій статті ми розкажемо вам, як написати резюме, яке працює. Скільки інформації подати, щоб не було забагато і замало. Який стиль і тип інформації бажано використовувати. Пам’ятайте, резюме – це як одяг на першій зустрічі, резюме судять за виглядом, а вже потім за тим, що там написано. Якщо його легко зрозуміти візуально, то більше шансів, що його прочитають.

Розбиймо резюме на частини і поговорімо про кожну з них окремо.


Інформаційна частина

В Україні часто це називають “шапкою документа”. У шапці має бути все ім’я, телефон, електронна адреса і сайт (якщо він у вас є). Будь ласка, використовуйте типові шрифти.

iporada-resume-1


Опис (summary)

Це частина резюме, де ви у стислій формі кажете, чому ви ідеально підходите на цю посаду. Тут ви повинні постаратися найбільше, бо від цього залежить, чи виберуть вас на співбесіду. Багато хто не має цієї частини в резюме, і навіть я сперечався щодо того, чи додавати цей розділ, чи ні. Але тепер я розумію, наскільки це важливо.

iporada-resume-2


Досвід роботи

Перерахуйте всі роботи, починаючи від найновішої і закінчуючи найстарішою. Також якщо ви міняли багато робіт, не треба писати про всі. Зазначайте тільки ті, що стосуються даної професії. У заголовку до кожної роботи вказуйте місяць і рік, коли ви там працювали (початок і кінець). Також зазначайте свою посаду, назву компанії і можна також місто і країну чи штат, де ви працювали.

Під заголовком треба коротенько описати, що ви робили на цій роботі. Є два типові методи, як це робити: список обов’язків (bullet points) або один абзац. Особисто я віддаю перевагу абзацу, бо в ньому ви можете милозвучніше і ефективніше описати, що ви робили.

Признаюся, для свого резюме я скопіював опис кожної посади з сайту glass door. У них є хороші описи робіт і вони нереально круто пояснюють, що саме робить людина на певній посаді.

iporada-resume-3


Додаткові частини

Решта частин – необов’язкові і кожен обирає саме ті розділи, які будуть важливими для даної професії. Наприклад:

  1. Освіта: навчальні заклади, у яких вивчилися, і спеціальності, які здобули.
  2. Список ваших здібностей
  3. Список мов, якими ви володієте

Скільки сторінок в резюме?

Це вічна дилема. Я не раз мав розмову з людьми про цей вибір. Усе залежить від того, куди ви подаєтесь і на яку роботу.

Припустімо, ви прочитали статтю про ресурси пошуку роботи в Америці. Зайшли на Craiglist і шукаєте роботу інженера. Тож на кожну роботу, яка виставлена на таких сайтах, я рекомендую надсилати резюме, що складається з 1 сторінки. Роботодавець читає 100+ резюме за день через Craiglist. Повірте, у такому випадку ви хочете йому спростити роботу, а не надати. Автоматично всі резюме на 2 сторінки відкидають.

З іншого боку, якщо ваш друг каже, що у нього на роботі відкрилася посада, ви можете надіслати туди резюме на 2 сторінки, бо його, напевно, будуть детально розглядати.

Табу: у жодному разі не надсилайте матеріал, який поміститься на одній сторінці, на 2 сторінках. І також не втискайте матеріал двох сторінок на одну.


Чи потрібно додавати фотографію в резюме?

Ні, не треба. І чесно кажучи, це виглядає у більшості випадків смішно. Але якщо ви дуже хочете це зробити, можете використати такий трюк. Напишіть про себе біографію і додайте туди фото. Цю біографію вкладіть як додатковий документ до резюме. Але ні в якому разі не подавайте біографію замість резюме. Резюме – це короткий опис того, хто ви є в професійному світі.

Ось дивіться мою біографію. Вона вже старенька, але ви вловите сенс, наскільки біографія відрізняється від резюме.

iporada-bio-1


Завжди робіть додатковий крок

Переважно виграють ті, хто робить додатковий крок. Що я розумію під цим? Додатковий крок – це надання додаткової інформації про себе, приклади ваших робіт чи список людей, з якими роботодавець може зв’язатися чи, можливо, листи подяки, які у вас є. Додайте копії до резюме.

Також якщо хтось колись вам залишив хороший відгук на Linkedin, Facebook, Google plus, то ви можете зробити копію і вкласти до свого резюме. Я рекомендую добре подумати, що саме додати до резюме: чому саме це буде важливо при подачі конкретно на цю роботу?


Поради

  1. Використовуйте стандартні шрифти. Тобто такі, як Arial, Calibri, Versana тощо. Усі круті, класні і модні шрифти залишіть собі: вони виглядають дуже непрофесійно, навіть якщо ви подаєтеся на роботу ілюстратора.
  2. Перед тим, як надсилати резюме, почитайте вимоги компанії, тобто як саме їм треба надсилати документ: у форматі pdf, Word чи поштою. Багато компаній розглядають не так ваше резюме, як те, чи вмієте ви все робити за інструкцією.
  3. Завжди робіть додатковий крок.
  4. Follow up. Завжди хорошою ідеєю є через 3-5 днів зв’язатися з роботодавцем і дізнатися про статус свого резюме. Деколи роботодавці отримують 100-1000 заявок і якщо ваша на 500-му місці, то резюме може дуже швидко стати першим тільки через те, що ви подзвонили і спиталися про статус.

А які ви використовуєте методи написання резюме? Що у вашому випадку працює і ми не згадали про це?


Знайшли для себе щось цікаве? Порекомендуйте цю статтю також вашим друзям та знайомим, поширивши посилання в соціальних мережах. Також підпишіться на нашу тижневу он-лайн розсилку тут, щоб бути в курсі всіх оновлень сайту. Якщо у вас є запитання або додаткова інформація, поділіться нею в коментарях нижче.

Про автора

Avatar

Andriy Boychuk Засновник Immigrant Porada - платформи для українських іммігрантів. Життєрадісний, чоловік прекрасної дружини і тато бомбезної донечки. #іПорада www.iporada.com