Що таке Promissory note?

0

Рано чи пізно, живучи в Америці, вам доведеться позичити у когось гроші: на житло чи на машину, можливо, для чогось іншого чи позичити для своїх друзів або знайомих. Зрозуміло, що якщо ви йдете через банк чи державні установи, то треба буде надати там документи і це все буде офіційно.

Бувають моменти, що ви не можете позичити гроші в банку чи в державних установах. У вас залишається кілька варіантів: позичити гроші в друзів, у родини, близьких чи знайомих чи у когось на роботі. Можна просто робити так: «Дай мені, будь ласка, гроші» – «Ось тобі гроші». Я не рекомендую цього, навіть з близькими, і не тому, що вони вам не довіряють, а з іншої причини. Я нижче у статті поясню чому.

Якщо ви позичаєте комусь гроші, ви підписуєте документ, який називається Promissory Note. Вони бувають двох типів: secured і not secured.

Secured promissory note

Secured promissory note – це коли ви лишаєте якусь заставу. Наприклад, я позичаю у свого друга гроші: «Я, Андрій Бойчук, позичаю таку суму грошей і залишаю в заставу свою машину з такими номерами…» Тобто якщо я не виплачую позику своєму другу, він має повне право забрати мою машину. У цій promissory note також вказано, яку суму я позичаю, на який період, як я буду сплачувати, який відсоток кредиту і також які виплати я буду робити.

Також там написані умови щодо того, якщо я не сплачу вчасно: чи я порушую відразу цю promissory note, чи я якісь дні, коли я ще зможу сплатити. Переважно дають до 5 днів на сплату, після того, як позика прострочена. Це дуже вигідно, оскільки це гарантує і вам, і іншій людині, якій ви даєте гроші, що ви ці гроші віддасте.


Not secured promissory note

Також є not secured promissory note. Людина, яка позичає гроші, отримує цей документ. Not secured promisory notе не передбачає застави. Українською це називається “позичати під чесне слово”, але не в Америці. Цей  папірчик має легальну силу і ви можете дуже просто судитися з цією людиною за цим документом.


Що ще можна робити з Promissory note

Відтоді як створили promissory note в Америці, їх можна використовувати, як гроші. Тобто ви можете їх перепродавати. Наприклад, я позичив своєму другу $10,000 на 5 років. Через 2 роки мені терміново треба гроші, але я не можу їх в друга забрати, оскільки в нас все написано в promissory note.

Тому я можу взяти note, піти до іншого друга, знайомого чи інвестора і сказати: на цій promissory note $10,000, які ця людина винна мені, і 10% річних. Я можу продати цю promissory note іншій людині, причому завжди зі знижкою. Ви можете, наприклад, продати promissory note $8000 за $7000, але найчастіше, якщо ви поспішаєте і хочете продати, це 50-60-70% від вартості promissory note.


Для чого укладати Promissory note

Багато хто може подумати: для чого мені це робити, я втрачу гроші, це ризиковано. Так, можливо, це ризиковано. Залежно від того, кому ви позичаєте, наскільки ви довіряєте цій людині. Залежить від того, скільки у вас є грошей. Якщо у вас на рахунку $50-100 тисяч, а вас просять позичити 2 тисячі, то це можна легко зробити. Але якщо у вас є $2000, а у вас просять позичити $1500, то це трохи ризиковано, бо ви залишитеся без грошей.

Який для вас великий плюс? По-перше, ви допоможете цій людині, по-друге, це великі відсотки. Зазвичай, це від 10% і вище. Ви можете домовитися про менші відсотки, але якщо тільки йдеться про велику суму, як $50-150 тисяч.

Якщо людина покладе ті ж самі гроші в банк, то вона буде заробляти максимум 1% річних. Тому людина, яка робить приватну позику заробляє на 9% більше, ніж дав би їй банк. Я вважаю, що це великий плюс. A щодо ризику, то він менший, ніж якщо ви вкладаєте в акції, наприклад.


Чому важливо підписувати Promissory note з усіма людьми?

Скажімо, у вас близький друг позичив $10000, і якщо, не дай Боже, щось сталося. Це екстремальна ситуація, але скажімо, людина померла чи зникла. Ви можете цей документі списати цю суму в податковій як втрату. Це екстрим, але тому потрібно підписувати документи, навіть якщо ви впевнені, що людина гроші вам віддасть. Тож робіть це, щоб з державою в майбутньому, якщо будуть якісь проблеми, це узгодити.

Також часто говорять, що друзям та родині погано позичати гроші, тому що потім стаються проблеми тощо. Стаються проблеми, тому що люди не все узгоджують. Якщо ви пропишете все на папері: скільки ви позичаєте, на який термін, які відсотки, які правила тощо – то все буде гаразд. Якщо людина там собі щось в голові уявляє, а виходить інше, ви можете в будь-який момент переглянути документ і все підтвердити.

Ця стаття написана, бо я вважаю, що ця інформація важлива для нас, іммігрантів. Якщо ми хочемо купити щось велике, наприклад, будинок, але не маємо потрібної кредитної історії, то ми будемо позичати гроші чи комусь давати позичку під більші відсотки. Тому треба знати про такі документи. Це захистить, по-перше, ваші стосунки, а по-друге, ваші інтереси.
Знайшли для себе щось цікаве? Порекомендуйте цю статтю також вашим друзям та знайомим, поширивши посилання в соціальних мережах. Також підпишіться на нашу тижневу он-лайн розсилку тут, щоб бути в курсі всіх оновлень сайту. Якщо у вас є питання або додаткова інформація, поділіться нею в коментарях нижче.

Про автора

Avatar

Andriy Boychuk Засновник Immigrant Porada - платформи для українських іммігрантів. Життєрадісний, чоловік прекрасної дружини і тато бомбезної донечки. #іПорада www.iporada.com