Якщо ви працівник, який робить більше, ніж вам за це платять, ви – хороший працівник. Якщо також ви викладаєтесь на повну і думаєте, як просунути компанію, ви – хороший працівник. У такому випадку ви заслуговуєте на підвищення зарплати. Особливо, якщо за останній рік вам її не збільшували, ваше повне право попросити про це. І найгірший варіант, який може бути – вам скажуть «ні».
До речі, таким хорошим працівником треба бути мінімум рік. Якщо ви ідеально працювали 2 місяці, як на мене, це зарано, щоб просити про підвищення, хіба що ви почали роботу з мінімальної зарплати.
У цій статті я хочу розказати про методи, які я використовував і рекомендував людям щодо того, як отримати підвищення, коли ви працюєте в офісі. На жаль, я не можу тут казати про blue-collar працівників, бо на цих роботах я ніколи про підвищення не просив.
Кумедно, що якраз цього тижня я перечитував книгу Браяна Трейсі “Eat that frog!”, де він пише щось подібне до цього методу, називаючи його: “Think on the paper” – “Думай на папері”.
Після 4 років роботи в офісі я зрозумів, що якщо не попросити, підвищення не дадуть, хоча в мене і хороший начальник. Тому я собі вирішив, що я кожного року я мушу просити про підвищення. Чи мені дадуть його, чи ні – це інше питання, але я мушу спробувати.
Це, звісно, поза зоною мого комфорту. Принаймні, так було перші два роки – дуже важко. Я не знав, як із цим питанням підійти. А зараз вже настільки набрався впевненості, що можу запитати про це в будь-яку зручну хвилину. Це все практика.
Проте я не просто підходив до начальника і казав: “Дядя бос, дайте мені, будь ласка, більше грошей, бо не вистачає…” Я використовував певну стратегію і хочу сьогодні поділитися нею з вами.
Як попросити про підвищення на роботі
Ось кроки, які я використовував, i рекомендую вам для того, щоб просити про підвишку:
- Перш за все, я готувався. Я складав список того, що я за цей рік зробив, що я зробив такого, що просунуло компанію далі, що завдяки мені компанія заробила більше, а працівники стали продуктивнішими, або я чи робив якісь речі швидше, ніж завжди.
- Далі я склав список справ, які можу зробити: цілі на наступний рік чи на майбутнє. Я зобов’язувався виконати всі ці справи, якщо мені підвищать зарплату чи покращать умови. А відповідно, мої дії просунуть і покращать компанію.
- Я писав, чого я хочу, тобто яку компенсацію. Але я не писав лише суму грошей, яку я хочу отримувати, а робив трішки інакше. Я дав своєму босу 2 варіанти:
1) Грошова одиниця: я хочу отримувати стільки і стільки цього року. Рекомендую просити як мінімум 10% і більше. Ви можете сторгуватися на менше, але завжди просіть більше. Але це має бути в розумних межах: не перегинайте палицю.
2) Я хочу отримувати ті самі гроші, що й зараз, але працювати на один день менше (замість 5 днів – 4 дні).
Що ми робимо далі з цією інформацією? Ми її грамотно, організовано вписуємо на папір, скажімо, у файл Word. Треба мати 4 сторінки, як мінімум, але, чесно кажучи, це максимум, бо більше не будуть читати. Навіть ці 4 сторінки не завантажуйте занадто. У мене були 3 сторінки заповнені менш ніж на 25% і одна була десь на 75%.
- Перша сторінка – це вступ. Тобто своєрідний cover letter, де написано: «Я такий-то, такий-то».
Просто напишіть лист, в якому вкажіть ім’я начальника і що ви хочете з ним зустрітися: чи то на обід чи в офісі, – щоб поговорити про виконання роботи. І цей маленький вступ може складатися з 1 абзацу, максимум двох. Навіть якщо у вас дружні стосунки з начальником, зробіть цей лист офіційним. - Друга сторінка – це список того, що ви зробили за цей рік.
- Третя сторінка – це список того, що ви пропонуєте зробити.
- Четверта сторінка – остання, де ви кажете, що хочете за це все.
Потім це бажано роздрукувати на хорошому папері, купити хорошу папку і при нагоді підійти до начальника і сказати: «Коли в тебе буде можливість, зустріньмося і поговорімо», – і вручити йому цю папку.
Важливо! Не давайте йому можливості сказати: “Я назначу зустріч”, самі скажіть: “Я підійду до вас наступного тижня і ми поговоримо, коли краще зустрітися”. Тобто не очікуйте, що він сам вам запропонує і скаже зустрітися тоді-то й тоді. Бо більшість начальників завжди зайняті і те, що ви їх просите, потрібно вам, а не їм. Це ваша відповідальність йому нагадати. Тому коли дали його цю папку, десь через тиждень нагадуйте: «Так що? Коли ми зустрінемося?», але, звісно, у дружній формі. Не робіть це так, щоб це виглядало, ніби ви у відчаї.
Багато людей мають страх, що якщо попросять більшу зарплату, то їх можуть звільнити. Ні, за це вас не звільнять, найгірший варіант, який може бути, це вам скажуть «ні», тобто відмовлять в підвищенні чи інших вигодах.
Але коли ви підготуєте в такому стилі документи, цю пропозицію, повірте, це вас підніме в очах боса, адже чи велика ваша компанія, чи мала, але вона, можливо, настільки заклопотана, що ваш начальник нічого не помічає далі свого носа і це не його вина, просто справ багато завжди, в нашому столітті, ми ділові люди і ми завжди зайняті.
Тому ви гарно покажете йому, хто ви такий, на що ви заслуговуєте, і чому ви цій компанії важливі.
Знак, що потрібно змінювати роботу
Якщо після цього всього начальник не хоче з вами зустрічатися або й зовсім кидає якийсь негативний коментар у ваш бік щодо того, що ви зробили, або говорить, що ви ні що не заслуговуєте – це знак, що потрібно шукати нову роботу. Не бійтеся змін. Шукайте паралельно і повірте, ваша наступна робота буде кращою.
А як ви просили про підвищення зарплати? Якими методами користувалися? На скільки відсотків вам найбільше піднімали зарплату?
Знайшли для себе щось цікаве? Порекомендуйте цю статтю також вашим друзям та знайомим, поширивши посилання в соціальних мережах. Також підпишіться на нашу тижневу он-лайн розсилку тут, щоб бути в курсі всіх оновлень сайту. Якщо у вас є питання або додаткова інформація, поділіться нею в коментарях нижче.